Od nového roka platí zákaz držania psa na reťazi. Existuje aj niekoľko výnimiek, za ktoré nehrozí pokuta


Foto: Od nového roka platí zákaz držania psa na reťazi. Existuje aj niekoľko výnimiek, za ktoré nehrozí pokuta Foto: Unsplash

Od januára 2024 platí zákaz držania psov na prostriedku na uväzovanie v chovnom zariadení či v domácnosti. Zároveň sa končí dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého mali majitelia pre svojich psov pripraviť vhodné chovné podmienky bez reťazí, informoval portál topky.sk.

Spomenutý zákaz priniesla novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2022. Prvé dva roky sa tak týkali len psov narodených po tomto dátume.

“Napriek veľkým kompromisom ide o obrovské víťazstvo pre psy na Slovensku. Každý, kto plánuje psíka, si musí uvedomiť, že reťaz už nie je cesta. Veríme, že zákon prinesie viac rozvahy a zodpovednosti,” uviedla podľa portálu predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Existujú výnimky

V chovnom zariadení vrátane domácnosti sa zakazuje chovať alebo držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie, ak nejde o nebezpečného psa.

“To neplatí, ak ide o suku v poslednej tretine gravidity, dojčiacu suku, chorého psa alebo šteňa mladšie ako šesť mesiacov,” vyplýva z novelizovanej legislatívy.

Za výnimku sa považuje aj krátkodobé uviazanie psa pod dohľadom počas čistenia chovného priestoru alebo jeho kŕmenia či pri výcviku psa. Zákaz sa nevzťahuje ani na uviazaní služobného psa alebo psa určeného na osobitný účel počas vykonávania stráženia alebo inej pracovnej činnosti, na ktorú je tento pes určený.

Na dodržiavanie zákazu bude dohliadať Regionálna veterinárna a potravinová správa. Pokuty sa podľa závažnosti môžu pohybovať v stovkách eur. Pri neuhradení pokuty alebo opakovaného konania môže byť uložený trest zákaz chovu.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu