Kto hlasoval za novelu Trestného zákona? Z Nitrianskeho kraja ju podporili títo poslanci


Foto: Kto hlasoval za novelu Trestného zákona? Z Nitrianskeho kraja ju podporili títo poslanci Foto: Foto: Facebook/profily poslancov

Vládni poslanci vo štvrtok večer, 8. februára schválili novelu Trestného zákona. Podporili ju 78 hlasmi, opozícia protestne vytiahla karty z hlasovacieho zariadenia a neprezentovala sa.

Úrad špeciálnej prokuratúry sa tak definitívne zruší. Zvrátiť to môže len Ústavný súd SR. Novela tiež zmierňuje výšky trestov za korupciu, skracuje premlčacie doby, dokonca aj pri sexuálnom zneužívaní z pôvodných 20 na 10 rokov. O dianí v Národnej rade sme informovali vo štvrtok večer.


Kto podporil novelu?

Vládny návrh zákona podporilo celkovo 12 poslancov z Nitrianskeho kraja. Najväčšie zastúpenie mali poslanci Smeru-SD, ktorých bolo osem.Tri hlasy boli od poslancov za stranu Hlas-SD a jeden bol z SNS. Pripravili sme pre vás prehľad, kto sú poslanci, ktorí hlasovali za novelu Trestného zákona.

Branislav Becík, Hlas-SD


Branislav Becík je poslancom Národnej rady, zároveň však od roku 2022 pôsobí ako predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja. Predtým bol starostom obce Dvory nad Žitavou v okrese Nové Zámky.


Marcela Čavojová, Smer-SD


Marcela Čavojová je novou tvárou poslaneckého klubu Smer-SD. Do parlamentu sa v posledných parlamentných voľbách prekrúžkovala s 3121 hlasmi. Ako zamestnanie uvádzala, že je živnostníčka. Je poslankyňou a členkou Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. 

Vladimír Faič, Smer-SD

Vladimír Faič z Tekovských Lužian je členom strany Smer-SD a poslancom Národnej rady SR. Počas vlád Roberta Fica i Petra Pellegriniho zastával funkciu predsedu Zboru poradcov predsedu vlády SR. Pred vstupom do politiky pracoval ako technik v Štátnych lesoch Bratislava.

Tibor Gašpar, Smer-SD

Tibor Gašpar vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského v Bratislave a pôsobil ako učiteľ na jednej z nitrianskych škôl. Neskôr vstúpil do Policajného zboru a vyštudoval Akadémiu Policajného zboru. Najprv pracoval ako vyšetrovateľ, potom bol zástupcom riaditeľa na Okresnom úrade vyšetrovania PZ, zástupcom Krajského riaditeľstva a nakoniec to dotiahol až na prezidenta Policajného zboru SR. Po vražde novinára Jána Kuciaka v roku 2018 vo funkcii skončil. V roku 2023 bol vyšetrovaný z podozrenia korupcie. 

Pavol Goga, Smer-SD

Pavol Goga z Topoľčian vyštudoval Pedagogickú fakultu v Nitre a neskôr pôsobil ako učiteľ na gymnáziu. V súčasnosti je riaditeľom Strednej odbornej školy potravinárskej v Topoľčanoch. V rokoch 2002 - 2006 sa dostal do mestského zastupiteľstva. Poslancom za stranu Smer-SD bol aj po voľbách v roku 2010 a po predčasných voľbách v roku 2012. V roku 2023 sa do parlamentu prekrúžkoval s 1 850 hlasmi. Je podpredsedom Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií.


Marián Kéry, Smer-SD

Marián Kéry je poslancom parlamentu za stranu Smer-SD. Do NR SR kandidoval aj v parlamentných voľbách 2016, 2020 a 2023. Vyštudoval históriu a ruský jazyk na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a neskôr pôsobil ako učiteľ na gymnáziu v Zlatých Moravciach a na základnej škole v Červom Hrádku, odkiaľ pochádza. V roku 2005 bol zvolený za poslanca krajského zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja a v roku 2012 za poslanca.

Zdenko Svoboda, Hlas-SD

Zdenko Svoboda, ekonomicko-prevádzkový námestník Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor, sa do parlamentu pokúšal dostať už v roku 2020, avšak za stranu Smer-SD. Nevyšlo mu to. Prešiel do strany Hlas-SD a v parlamentných voľbách v roku 2023 sa mu podarilo prekrúžkovať s 1 121 hlasmi. V súčasnosti je členom výboru NR SR pre financie a rozpočet a výboru pre zdravotníctvo. V roku 2022 sa zapísal na štúdium práva na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Erik Vlček, Hlas-SD

Rodák z Komárna, mestský poslanec a olympijský reprezentant Slovenska v roku 2023 kandidoval do parlamentu za stranu Hlas-SD. Erik Vlček je slovenským rekordérom, keďže sa ako jediný Slovák zúčastnil šiestich olympiád (OH 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020) a získal z nich až štyri cenné kovy. Rýchlostnú kanoistiku ešte oficiálne nezavesil na klinec, v súčasnosti je však poslancom Národnej rady SR.

Zuzana Matejičková, Smer-SD

Zuzana Matejičková z Patiniec je poslankyňou a členkou klubu Smer-SD. V parlamentných voľbách 2023 získala 6 053 hlasov. Pôsobí vo Výbore NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a ako overovateľka aj vo výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Ján Richter, Smer-SD

Ján Richter je bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Pochádza zo Zlatých Moraviec a vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Do parlamentu sa za stranu Smer-SD prvýkrát dostal v roku 2006. V roku 2013 havaroval vo vládnej limuzíne na ceste R1 pri Nitre, neďaleko obce Pata.

Anton Stredák, Smer-SD

Anton Stredák, rodák z Nitry, sa dostal od kariéry futbalového rozhodcu až na post štátneho tajomníka na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Šéfoval aj štátnej agentúre SARIO a na agrorezorte bol jeden čas vedúcim služobného úradu. Údajne mal blízko aj k nitrianskemu oligarchovi Norbertovi Bödörovi.

Milan Garaj, SNS

Milan Garaj je podpredsedom Slovenskej národnej strany a starostom obce Obyce. Pochádza zo Zlatých Moraviec a na Technickej univerzite vo Zvolene vyštudoval odbor lesníctvo. V roku 2011 mu bol udelený akademický titul PhD.Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu