Tip na výlet: Štyri unikátne hojdačky v prírode sú ukryté aj v Nitrianskom kraji. Kde ich nájdete?


Foto: Tip na výlet: Štyri unikátne hojdačky v prírode sú ukryté aj v Nitrianskom kraji. Kde ich nájdete? Foto: Instagram: maria_mrveckova

Hojdačky nie sú len pre deti. Čo tak sa o tom presvedčiť a vybrať sa na výlet za unikátnymi hojdačkami, ktoré sú ukryté v slovenskej prírode? 

Niekoľko hojdačiek nájdete aj v Nitrianskom kraji, len musíte dobre hľadať. Za tie očarujúce výhľady to však rozhodne stojí. My vám to navyše trochu uľahčíme, pretože máme návod, ako sa k nim dostať.

Prvú hojdačku treba hľadať na Žibrici. Nachádza sa v pohorí Tribeč, ktoré je nepochybne známe všetkým milovníkom záhad. K hojdačke, z ktorej budete mať krásny výhľad na Zobor, sa dostanete z rôznych strán.

Foto: mapy.cz

Prvou možnosťou je žltá trasa z obce Podhorany, ale dostanete sa tam i po červenej z obce Žirany, či po modrej zo Štitárov. Ak máte dostatok času na ľahšiu turistiku či cykloturistiku, skúsiť to tiež môžete priamo z Nitry. Musíte ísť po Ponitrianskej magistrále, a keď sa dostanete k značke Pod Žibricou, odbočíte doľava na smer Pod Dlhou skalou. Hojdačku nájdete po pár metroch po vašej ľavej ruke.


Ak chcete nájsť ďalšiu hojdačku, musíte zamieriť do obce Skýcov v okrese Zlaté Moravce. Okrem hojdačky tu ako bonus objavíte aj iné zaujímavé atrakcie – rozhľadňu a obrovskú lavičku. Neďaleko tohto fotogenického miesta sa nachádza i spomínaná hojdačka. 


Tretiu hojdačku taktiež nájdete v okrese Zlaté Moravce, avšak tentoraz nad obcou Obyce. Ak sa odtiaľto vyberiete na turistiku na Veľký Inovec, skúste ju cestou pohľadať. Mala by byť zavesená niekde na Obyckých lúkach, ktoré sú križovatkou viacerých turistických i cyklistických trás. Ide o malebné miesto s výhľadom na lúky a maličké chatky, kde-tu roztrúsené po okolí.


Z Nitry to však máte najbližšie na hojdačku Zobor. Nedajte sa ale pomýliť jej názvom, pretože ju nájdete pod vrchom Malá Skalka. Je z nej krásny výhľad na celé mesto a pod vami sa bude rozprestierať aj úbočie opusteného kameňolomu z 30. rokov 20. storočia.


K hojdačke vedie niekoľko chodníkov, no nie sú označené. Jednou z možností je vybrať sa k turistickému rázcestníku Podhájska cesta a odtiaľ ísť najprv po červenej trase, a potom sa napojiť na zelenú cyklotrasu. Po tej však pôjdete iba krátko, pretože z nej musíte odbočiť na neoznačený chodník a kráčať ponad kameňolom. Ak sem pôjdete na bicykli, tak použite spomínanú zelenú cyklotrasu. Pokiaľ by ste hojdačku nevedeli nájsť, pomôže vám mapa.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu