Fakultná nemocnica v Nitre dostala pokutu 8 500 eur za smrť 3-ročného Sebastiána


Foto: Fakultná nemocnica v Nitre dostala pokutu 8 500 eur za smrť 3-ročného Sebastiána Foto: ilustračné

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) rozhodol, že Fakultná nemocnica v Nitre zaplatí 8 500 eurovú pokutu za pochybenie v prípade 3-ročného Sebastiána, ktorý zomrel začiatkom roka. Vyšetrovanie prípadu smrti ukončil ÚDZS v septembri. Na základe vykonaného dohľadu skonštatoval, že chlapčekovi nebola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť.

Úrad zistil porušenie zákona o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti

„Zistil pochybenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, pričom neboli včas vykonané všetky zdravotné výkony na zabezpečenie účinnej liečby s cieľom zlepšiť zdravotný stav maloletého pacienta,” uvádza sa v stanovisku ÚDZS. Zároveň zistil aj nedostatky vo vedení zdravotnej dokumentácie, ktoré podal na prešetrenie Ministerstvu zdravotníctva SR a Nitrianskemu samosprávnemu kraju. Prípad posudzovali aj prizvaní konzultanti zo špecializovaných odborov pediatrie, pediatrickej intenzívnej medicíny a ošetrovateľstva.

Fakultná nemocnica rozhodnutie ÚDZS akceptuje a pokutu 8 500 eur zaplatí. Nemocnica zatiaľ nevyvodila žiadne dôsledky voči zdravotnému personálu. Tie vyvodí až po prešetrení prípadu externým znalcom,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková. 3-ročného Sebastiána hospitalizovali v nitrianskej nemocnici začiatkom roka s podozrením na cukrovku. Jeho stav sa prudko zhoršil koncom januára. Maloletého pacienta previezli do nemocnice v Bratislave, život však chlapčekovi už zachrániť nedokázali.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu