V Nitre si pripomenú 79. výročie oslobodenia mesta aj obete katastrofického bombardovania


Foto: V Nitre si pripomenú 79. výročie oslobodenia mesta aj obete katastrofického bombardovania Foto: Facebook/Mesto Nitra

Na krvavé udalosti vojny spred 79 rokov sa nedá a nesmie zabudnúť. Ešte dôležitejší je však deň, ktorý znamenal pre Nitru slobodu. Zástupcovia mesta, samosprávneho kraja, ozbrojených síl SR a ďalší vzácny hostia preto pôjdu v piatok 3. apríla o 14:00 hod. položiť vence a kvety k Pamätníku víťazstva, ktorý sa nachádza pred budovou Okresného úradu. 

Slávnostné zhromaždenie organizuje mesto spolu so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov a pozýva naň aj verejnosť. „Všetkým, ktorí sa zúčastnili na oslobodení Nitry spod fašistickej okupácie patrí za ich odvahu a hrdinstvo veľká vďaka a úcta,“ dodala radnica. 

Z histórie

Nitra bola oslobodená dňa 30. marca 1945. O to smutnejšie je, že len štyri dni pred oslobodením postihlo mesto katastrofické bombardovanie. Bolo skoré ráno, keď sa Nitrou rozozvučali poplachové sirény ohlasujúce letecký útok. Ruské stíhačky zhodili 166 bômb, ktoré zasiahli centrum, podhradie a kasárne, teda dnešnú tržnicu.


Cieľom mali byť kasárne a v nich sídliaca nemecká okupačná armáda. Tá však opustila mesto dva dni pred bombardovaním. Obeťami sa tak stali najmä civilisti. V Nitre sa totiž práve v ten deň konal jarmok a ulice boli plné ľudí. Pri útoku zahynulo najmenej 345 obyvateľov a zničených bolo množstvo budov. 

Mesto si obete tejto tragédie každý rok uctí položením vencom k dvom hrobom na Mestskom cintoríne a pietnou spomienkou. Tento rok tam bol položiť kvety viceprimátor Nitry Miloslav Špoták.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu