Učia sa slovenčinu. Vodiči z Ukrajiny budú v MHD Nitra jazdiť už čoskoro, medzi nimi sú aj tri ženy


Foto: Učia sa slovenčinu. Vodiči z Ukrajiny budú v  MHD Nitra jazdiť už čoskoro, medzi nimi sú aj tri ženy Foto: imhd.sk

Na linkách MHD tak už čoskoro začne jazdiť 15 vodičov ukrajinskej národnosti. Týmto opatrením chce Dopravný podnik Arriva Nitra zabrániť opakovaniu problému s nedostatkom vodičov, ktorý spôsobil rozsiahle výpadky spojov MHD od mája do novembra. „V októbri boli kolegovia priamo na Ukrajine a robili tvrdý výber, aby tí vodiči boli naozaj profíci v každom smere, čo aj sú. V novembri sa robili papierové úkony, aby získali pracovné povolenie,“ uviedol generálny riaditeľ Arriva Nitra Juraj Kusy.

Predtým vodiči jazdili na mestských autobusoch v Kyjeve. Prechádzajú kurzom slovenčiny, aby sa vedeli s cestujúcimi dohovoriť. Arriva plánuje na Slovensko prilákať aj ďalších vodičov z Ukrajiny, keďže v rámci celého Slovenska jej chýba približne 100 šoférov. Navyše sa očakáva, že v priebehu najbližších rokov odíde 50 až 60 vodičov do dôchodku.

DP v tomto roku navýšil priemernú mzdu vodičov o 4 %, čo predstavuje 80 eur. V postupnom zvyšovaní platov plánuje pokračovať aj v nasledujúcom roku. V spolupráci s mestom sa zaviedol aj motivačný príspevok pre vodičov vo výške 145 eur. „Stávame sa zamestnávateľom, pre ktorého sa oplatí pracovať, pretože v histórii sa ešte nestalo, že by sme mali 17 vodičov v autoškole, ako je to teraz,“ dodal Kusy. Vodiči začnú jazdiť v nitrianskej MHD v priebehu dvoch až troch mesiacov, medzi nimi sú tri ženy.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: webnoviny.sk