Štadión pod Zoborom čaká rekonštrukcia


Foto: Štadión pod Zoborom čaká rekonštrukcia

Mestskí poslanci odsúhlasili rekonštrukciu nitrianskeho futbalového Štadióna pod Zoborom. Celková suma za rekonštruckiu by mala byť 4 milióny eur, od Ministerstva školstva dostane Slovenský futbalový zväz (SFZ) dotáciu vo výške 2,4 milióna eur.

Zvyšnú časť dofinancuje mesto a klub

Zvyšných 40 percent potrebných na rekonštrukciu dofinancuje mesto Nitra spolu s futbalovým klubom FC Nitra. „Časť prostriedkov sa budeme snažiť vyčleniť už v tomto rozpočte,“ uviedol prednosta Mestského úradu v Nitre Igor Kršiak. Konkrétne 100-tisíc eur plánuje mesto nájsť v rozpočte už tento rok, ide predovšetkým o peniaze na búracie práce. Zvyšná časť vo výške približne 1,5 milióna eur sa premietne do rozpočtu na budúci rok.

Súčasný primátor Nitry Jozef Dvonč ubezpečil poslancov v zastupiteľstve, že aj napriek dotáciam od SFZ zostane štadión mestským majetkom. „Túto investíciu bude určite realizovať mesto alebo mestská organizácia, aby sme sa nevystavili riziku, že ideme investovať a niekto iný nám to vezme. Aj po investícii zostaneme plnohodnotní majitelia štadióna,“ upresnil Dvonč. Doplnil ho prednosta s tým, že SFZ bude mať právo požadovať využitie štadióna v prípade medzinárodných zápasov.

Vyššia kapacita je podľa viacerých poslancov zbytočná

V rámci rekonšturkcie je plánované aj zvýšenie kapacity štadióna, to sa nepozdáva niektorým poslancov. Už dnes sa totiž nedarí kapacitu tribún naplniť. „Treba sa na to pozrieť tak, že nejdeme zachraňovať futbal, ale ideme zachraňovať náš starý rozbitý štadión,” reagoval viceprimátor Ján Vančo. Na druhej strane vyjadril obavy, že sa na futbal, ktorý nie je verejnou službou, vynakladá príliš veľa prostriedkov „Treba sa zamyslieť nad tým, kde je balans medzi športom a kultúrou a inými verejnými službami, ktoré má mesto ponúkať občanom. Tuto v zastupiteľstve sa často ľahšie schvaľujú peniaze pre šport ako pre iné veci,“ dodal viceprimátor.

Po modernizácii bude štadión na úrovni najlepších na Slovensku

Splnené štandardy kategórie tri, stanovené Úniou európskych futbalových zväzov, budú znamenať, že sa štadión vyrovná momentálne najlepšie vybavenému slovenskému štadiónu Pod Dubňom v Žiline. „Zabezpečí sa napríklad spevnená plocha pod tribúnami, zázemie pre šatne a delegátov, priestor pre občerstvenie, bezpečnostné prvky a vyhrievaný trávnik,” menoval na záver niekoľko zlepšení Kršiak.

Miesto: -
Dátum: 07.05.2015