Kaštieľ pri Nitre dlhé roky len chátra a „žerie“ peniaze. Patrí nemocnici, a tá ho predať nemôže


Foto: Kaštieľ pri Nitre dlhé roky len chátra a „žerie“ peniaze. Patrí nemocnici, a tá ho predať nemôže

Neďaleko Nitry, v obci Horné Lefantovce, sa okrem iných historických stavieb nachádza aj neobarokový kaštieľ, v ktorom kedysi bolo prvé sanatórium na liečbu tuberkulózy na západnom Slovensku. Ešte v 14. storočí stál na tomto mieste paulínsky kláštor sv. Jána, ktorý neskôr prebudovali do dnešnej monumentálnej podoby. Dnes je národná kultúrna pamiatka v rukách Špecializovanej nemocnice sv. Svorada v Nitre, čo im však spôsobuje nemalé problémy. Upozornila na to RTVS

Kaštieľ je prázdny už viac ako 15 rokov a pomaly chátra. Nemocnica nemá na opravu peniaze a len na jeho údržbu minie ročne desaťtisíce eur. V historickej stavbe sa totiž stále nachádzajú vzácne fresky z 18. storočia, preto tam v zime musia kúriť a platia aj strážnu službu. 

Aj keby chceli kaštieľ predať, zo zákona tak spraviť nemôžu. Nemocnica na Zobore je totiž od roku 2004 neziskovou organizáciou a štát do nej vložil kaštieľ ako prioritný majetok. Z toho dôvodu je predaj momentálne nemožný. Podľa informácií televízie by ho mohli iba prenajať, aj to len so súhlasom všetkých spoluzakladateľov neziskovky, a maximálne na päť rokov.


Vedenie nemocnice vidí ako jediné východisko z tejto situácie predĺžiť dobu nájmu kaštieľa, alebo ho preklasifikovať na neprioritný majetok. To by umožnilo jeho predaj, no do celého procesu by však musel vstúpiť štát aj pamiatkari. 

„Boli by sme určite radi, ak by sa využíval kaštieľ a ideálne na taký účel, ktorý nepoškodí jeho pamiatkové hodnoty, na nejaký hotel, možno domov dôchodcov,“ povedal pre RTVS riaditeľ špecializovanej nemocnice Plamen Kabaivanov.

Starostlivosť o chátrajúci kaštieľ im totižto odčerpáva zdroje, ktoré by namiesto toho mohli ísť do zlepšenia zdravotných služieb v zoborskej nemocnici. 


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: