Daniel z Nitry prežil pred piatimi rokmi ťažkú nehodu, dodnes sa učí znovu žiť


Foto: Daniel z Nitry prežil pred piatimi rokmi ťažkú nehodu, dodnes sa učí znovu žiť Foto: nadaciaadeli.sk

Daniel Móri z Nitry žil ešte pred piatimi rokmi celkom normálny a šťastný život. Pre mladého šikovného a sebavedomého muža sa všetko zmenilo v roku 2019, kedy prežil vážnu autonehodu. S následkami zranení sa dodnes celkom nevysporiadal. S náročnou rekonvalescenciou mu pomáha rodina a partnerka. 

Danielov príbeh priniesol denník Nový čas. Dnes už 37-ročný muž potrebuje na zlepšenie svojho stavu absolvovať pravidelné rehabilitácie, ktoré pre rodinu predstavujú značnú záťaž. So zháňaním financií, ako aj s množstvom iných vecí, mu pomáha jeho sestra Lívia. Za účelom vyzbierania pomoci založila aj kampaň na stránke nadácie, kde tiež bližšie opísala Danielovu situáciu.  

Daniel mal 33 rokov a pracoval v Liptovskom Mikuláši ako manažér v kine. Neskôr začal pracovať v Čechách v Zlíne ako technik premietacích zaradení a zabezpečoval premietanie na letných filmových festivaloch na Slovensku a v Čechách,“ vysvetlila jeho sestra Lívia. Mladý muž tiež pracoval v IT sektore a mal svoju firmu na servis počítačov. Svoju prácu miloval a venoval jej veľa času. Všetko sa obrátilo naruby v januári 2019, kedy prežil po ceste do Čiech aj so svojou priateľkou vážnu autonehodu. „Mal početné vnútorné zranenia a zlomeniny, pomliaždené pľúca a krvácanie do mozgu, čo mu spôsobilo stratu pamäti, reči a nehybnosť pravej strany tela,“ vysvetľuje ďalej jeho oddaná sestra. Daniel prežil päť mesiacov v bdelej kóme, z ktorej sa napriek nepriaznivým prognózam v júli 2019 prebral. Odvtedy sa o neho v domácom prostredí stará predovšetkým jeho matka a priateľka. 

Nezlomný mladý muž absolvuje od osudného dňa pravidelné rehabilitácie, ktoré mu dodávajú nádej na čo najlepšie vyliečenie. „Naučil sa aj sedieť, piť a po troške jesť ústami. Začal hovoriť, časom sa dokázal postaviť a za pomoci ortézy urobiť prvé kroky,“ opisuje Lívia pokroky svojho brata. Kvôli zraneniu mozgu sa musel Daniel od začiatku učiť také činnosti, ako je rozprávanie, písanie či čítanie. Odborné rehabilitácie sú však pre rodinu finančne náročné. O pomoc s hradením starostlivosti žiadali aj poisťovňu, žiaľ, neúspešne. Aj preto založila rodina zbierku. 

Daniel absolvuje pobyty v hyperbarickej komore, navštevuje logopédiu, zariadenie so špeciálnou pedagogikou, trénuje biofeedback. S trénovaním obnovy reči a ďalších činností mu tiež v každej voľnej chvíli pomáha matka a priateľka. Podľa názoru neurológa sa možno aj z takýchto zranení a poškodení pri troške šťastia celkom zotaviť. Vyžaduje si to však množstvo úsilia a nákladných liečebných procedúr, ako aj istú dávku šťastia. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: