FOTO: Celoslovenské dni poľa v Dvoroch nad Žitavou chcú prepájať generácie a propagovať sebestačnosť


FOTO: Celoslovenské dni poľa v Dvoroch nad Žitavou chcú prepájať generácie a propagovať sebestačnosť
Galéria: 44 fotiek
Foto: uniag.sk

V utorok 4. júna 2024 sa v Dvoroch nad Žitavou rozbehol trinásty ročník top podujatia agrosektora - Celoslovenské dni poľa. Udalosť venovaná prehliadke rôznych odrôd, spôsobov ochrany a výživy rastlín, poľnohospodárskej techniky a hospodárskych zvierat opäť združuje na jednom mieste hlavných aktérov z oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva v krajine. 

Program otvoril v utorok minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč. Návštevníci môžu obdivovať 660 odrodových políčok či 310 parcel s produktami na ochranu a výživu rastlín. Pripravená je aj prezentácia poľnohospodárskej techniky, prehliadka poľných pokusov či zaujímavý kvíz o ceny. 

Na programe je ďalej súťaž v orbe konským záprahom a ukážky prác historickej techniky, prezentácia hospodárskych zvierat, odborné diskusie a súťaže. Stretávajú sa tu odborníci, novinári venujúci sa oblasti pôdohospodárstva, ale aj vzdelávacie inštitúcie.Najväčšiu slovenskú akciu zameranú na agro-priemysel už tradične spoluorganizuje Slovenská poľnohospodárska univerzita. Jej rektorka Klaudia Halászová vyzdvihla dôležitosť tejto akcie aj v dlhodobom merítku. V agrosektore sa veľa hovorí o nástupe mladej generácie, no mladých si treba vychovávať už pomaly od škôlky. My musíme byť pri ich rozhodovaní o tom, čo chcú v živote robiť, čo chcú študovať. Preto som presvedčená, že SPU by mala vždy byť na takýchto podujatia a už len svojou prítomnosťou a logom dať na známosť, že vychováva ľudí pre prax,“ myslí si rektorka. Halászová je zároveň v mene SPU prvou ženou v predstavenstve Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Dni poľa navštívilo aj 320 žiakov z desiatich stredných škôl a podujatie si dáva za úlohu aj prepájať generácie v sektore.

Svojim príhovorom na akcii prispel aj predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík, ktorý zdôraznil, že Nitriansky kraj je obilnica Slovenska. „Ako jediný vyšší územný celok sa v súčasnosti pripravuje na unikátny projekt v rámci celého Slovenska, v rámci ktorého bude zásobovať všetkých viac ako 100 župných zariadení lokálnymi potravinami.“

Technická fakulta SPU na podujatí predvádza najaktuálnejšie trendy v poľnohospodárskych technológiách, napríklad z oblasti leteckého snímania porastov, „dronovej“ aplikácie, softvérových produktov na spracovanie georeferencovaných informačných zdrojov či tvorbu aplikačných máp. Nechába ani mobilný robot Salamander, ktorý je dielom odborníkov z tej istej fakulty. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: