FOTO: Motorkári z Nitrianskej diecézy priviezli pápežovi do Vatikánu Proglas, prešli 3500 kilometrov


FOTO: Motorkári z Nitrianskej diecézy priviezli pápežovi do Vatikánu Proglas, prešli 3500 kilometrov
Galéria: 14 fotiek
Foto: Facebook/Biskup František Trstenský

Slovenský biskupi sa začiatkom júna vydali do Ríma na predpísanú návštevu Ad limina apostolorum. Popri bohoslužbách a cirkevných konferenciách tam absolvovali aj stretnutie so samotným pápežom Františkom. Hlave rímskokatolíckej cirkvy odovzdali pri tejto príležitosti viaceré symbolické dary. Jedným z nich je taliansky preklad staroslovanskej básne Proglas, ktorý do svätého mesta doručili slovenskí motorkári. 

Ôsmi jazdci na dvojkolesových strojoch vyrazili do Vatikánu z Mojmíroviec. Prešli spolu 3500 kilometrov trasou, ktorá kopíruje cyrilo-metodskú cestu, cez Maďarsko, Rakúsko, kúsok Chorvátska a Taliansko. „Naším cieľom je predovšetkým propagovať európsku kultúrnu cestu svätého Cyrila a Metoda, ale zároveň chceme v rámci roka kresťanskej kultúry, ktorý končí teraz 5. júla 2024, odniesť do Ríma dôkaz o starobylosti a zároveň živosti kresťanskej kultúry Slovákov,“ vysvetlila koordinátorka púte Andrea Bakošová. 


Tým je práve starobylá báseň Proglas, ktorá údajne vznikla v 9. storočí ako prológ k prvému prekladu biblických kníh do staroslovienčiny. Ide pravdepodobne o prvý text napísaný v slovanskom jazyku, a zároveň jeden z najstarších dôkazov evanjelizácie na našom území.


Motorkári odovzdali preklad Proglasu slovenským biskupom v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, ktorá je známa tým, že v nej v deviatom storočí pápež Hadrián II. požehnal staroslovienske preklady liturgických kníh. 

S pápežom sa naši biskupi stretli v piatok 7. júna. Okrem vzácnej básne mu doručili mnohé symbolické dary, medzi ktorými je aj drevená kazeta s bylinným čajom od slovenských pestovateľov s názvom Čaj nádeje. Ďalším darom je zväzok nových prekladov biblických kníh, na ktorých pracujú naši akademici. 

Návštevy sa zúčastnili aj biskupi Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Tí taktiež nezabudli doniesť svätému otcovi malú pozornosť a odovzdali mu nové mapy Gréckokatolíckej a Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku, ako aj hokejový dres HK Dukla Ingema Michalovce s nápisom „FRANCESCO“.

Biskupi darovali pápežovi Františkovi aj kópiu nitrianskeho evanjeliára z druhej polovice 11. storočia v latinskom jazyku. Ide o najstaršiu liturgickú knihu na území Slovenska. Z historických údajov vyplýva, že bola napísaná v Hronskom Beňadiku. Približne 50-stranová publikácia, predstavuje súbor evanjelií, ktoré sa v dávnych dobách čítali počas nedieľ a sviatkov. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: