Zomrela 105-ročná babička Helenka z Nitry. Len nedávno podstúpila raritnú operáciu, ktorá ju preslávila


Foto: Zomrela 105-ročná babička Helenka z Nitry. Len nedávno podstúpila raritnú operáciu, ktorá ju preslávila Foto: joj.sk/freepik.com

Ešte v apríli tohto roka sa lekárom z nitrianskej nemocnice podarila raritná operácia. Pani Helenke Náhlovskej z obce Jarok pri Nitre úspešne vymenili hlavicu stehnovej kosti, a to aj napriek jej úctyhodnému veku. V tom čase už totiž mala 105 rokov a blížili sa jej 106. narodeniny. Po niekoľkých mesiacoch však prišla smutná správa.

Pani Helenka, ktorú po výnimočnej operácii poznalo takmer celé Slovensko, zomrela ešte v máji vo veku 105 rokov. Oslavy svojich ďalších narodenín, sa tak už, žiaľ, nedožila. O jej odchode na večnosť informoval portál zdravie.pravda.sk. 

Pani Helenka, rodená Gulášová, sa narodila na konci prvej svetovej vojny, dňa 9. novembra 1918 v Nitre. Keď mala 20 rokov, vydala sa za Ondreja Náhlovského a mala s ním päť detí. Dlhé roky pracovala ako kuchárka.


Aj vo svojom vysokom veku bola čiperná, pohyblivá a v dobrom zdravotnom stave. Prednosta kliniky, MUDr. Šimon Kónya, vtedy prezradil, že sa neliečila ani na vysoký krvný tlak, ani na žiadne iné ochorenia. Potom však prišiel ten nešťastný úraz a museli jej spraviť čiastočnú náhradu bedrového kĺbu. Ak by k operácii nedošlo, hrozili by jej vážne zdravotné komplikácie. 

Operácia prebehla v spinálnej anestézii, teda bola počas nej pri vedomí, no necítila žiadnu bolesť. Všetko dopadlo na výbornú a Helenku čakala rekonvalescencia. Jej rodina pre portál povedala, že babička však už potom nedokázala sama chodiť, len s chodúľkou alebo pomocou blízkych, ktorí ju pridržiavali. Ďalším problémom bolo, že nedokázala jesť a mohla prijímať len tekutú stravu. 

Stále však bola vo vynikajúcej mentálnej kondícii. Bola komunikatívna, rada pozerala televíziu, modlila sa a tešila sa zo svojej veľkej rodiny. Mala totiž až 12 vnúčat, 22 pravnukov a 2 prapravnúčatá. 

Rodine a blízkym touto cestou vyjadrujeme úprimnú sústrasť. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: