FOTO: Intenzívne búrky, aké Podunajská nížina doposiaľ nezažila. Obyvatelia hlásia obrovské škody


FOTO: Intenzívne búrky, aké Podunajská nížina doposiaľ nezažila. Obyvatelia hlásia obrovské škody
Galéria: 9 fotiek
Foto: Facebook/Moje Šurany

Nočné búrky v nitrianskom kraji po sebe zanechali spúšť a obyvatelia sa tak zobúdzali do krajiny, ktorú nespoznávali. Extrémne počasie, ktoré prinieslo supercelárne búrky, napáchalo značné škody na úrode, vyvracalo stromy, a odnieslo prístrešky, fólie aj trampolíny. 

Supercelárne búrky, ktoré sú jedným z najnebezpečnejších typov búrok, so sebou prinášajú extrémne počasie vrátane intenzívnych krúp, silného vetra a výdatných zrážok. Najväčšie škody boli zaznamenané v lokalitách Pribeta, Strekov, Gbelce, Svodín, Šarkan, Dulovce, Kamenín, Nová Vieska, Bíňa, Imeľ, Bajč a v Nitre. Najextrémnejšie prejavy počasia zasiahli okresy Nové Zámky a Komárno, kde silný vietor a intenzívne krupobitie zdevastovali veľké územia.

Búrky spôsobili veľké problémy najmä poľnohospodárom. Poškodené rastliny a poobíjané plody sú smutným výsledkom nočných udalostí. Ovocinári tiež hlásia významné straty, najmä na marhuliach, ktoré boli poobíjané krúpami. Škody však nepostihli len poľnohospodárstvo, značné škody sú aj na majetku obyvateľov.

Supercelárne búrky sa vyskytovali v počte a intenzite, ktoré Podunajská nížina ešte nezažila. Nočný radarový záber ukazuje hlavnú supercelárnu búrku, ktorá prešla cez Podunajskú nížinu, za ktorou nasledovalo ďalších niekoľko veľmi silných búrok.Prečítajte si viac:Zdroj: Facebook/Moje Šurany