Škody na juhozápade Slovenska sa rátajú v miliónoch. Supercely tam zničili 40 ton ovocia


Foto: Škody na juhozápade Slovenska sa rátajú v miliónoch. Supercely tam zničili 40 ton ovocia Foto: Facebook/Moje Šurany

Poľnohospodári zažívajú dni plné hrôzy. Nočné búrky, ktoré v posledných dňoch zasahujú juhozápadné Slovensko, spôsobili obrovské škody poľnohospodárom a ovocinárom. Supercelárne búrky a intenzívne krupobitie zničili marhule, vinič, kukuricu a obilie. Ovocinári prišli o 40 ton ovocia, a škody na úrode a majetkoch môžu dosiahnuť niekoľko miliónov eur, píše RTVS.

Nedeľnú noc zasiahli región silné búrky, ktoré na niektorých miestach priniesli až 80 milimetrov zrážok za hodinu. Nebezpečné supercelárne búrky sú schopné extrémne počasie vrátane intenzívnych a veľkých krúp, silného vetra, tornád a výdatných zrážok.

Pestovatelia informujú o rozsiahlych škodách na úrode. Najhoršie boli zasiahnuté oblasti Nové Zámky a Komárno. V Strekove 20-minútové krupobitie zničilo vinohrady, pričom krúpy dosahovali veľkosť pingpongových loptičiek. Vinár Tamás Kasnyik pre RTVS uviedol, že v repke sú škody až 90 percent a vo vinohradoch 70 percent.

Obec Imeľ zasiahla veterná smršť s krúpami, ktorá povyvracala stromy, zničila ploty a poškodila strechy. Drobným pestovateľom spadnuté stromy zničili fóliovníky, čo im spôsobilo škody za niekoľko tisíc eur. Ovocinári pri Pribete prišli o približne 40 ton marhúľ. „Teraz sa vlastne začal boj s časom, pretože treba tie marhule rýchlo obrať a spracovať alebo zjesť, “povedal pre RTVS ovocinár Dušan Szabó.

Napriek daždivému počasiu ľudia neváhali a prišli na samozber marhúľ aj v pondelok 10. júna. Niektorí dokonca až zo stredného Slovenska. Presná suma škôd bude známa až po obhliadkach, no podľa odborníkov sa celkové škody, ktoré spôsobila nedeľná búrka, môžu vyšplhať na milióny eur. 

Prečítajte si viac:Zdroj: rtvs.sk