Herečka Ivana Kubáčková z DAB v Nitre: Asi by ma nebavilo stále hrať len dramatické postavy


Foto: Herečka Ivana Kubáčková z DAB v Nitre: Asi by ma nebavilo stále hrať len dramatické postavy Foto: archív IK

Ivana Kubáčková (36) vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ešte počas štúdia nastúpila v roku 2010 do Mestského divadla v Žiline, kde stvárnila mnoho zaujímavých postáv. Za postavu Hanni v hre Taká fajn baba ako ty získala cenu DOSKY v kategórii Objav sezóny (2012) a ocenenia jej priniesli aj ďalšie inscenácie.

V septembri 2020 sa stala členkou umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde pôsobí dodnes. Vidieť ste ju mohli vo viacerých hrách, napríklad Vlastníci, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí, Nádej zomiera posledná, Rozsobáše, Pomlčka, Povolanie pápež a v iných. Najnovšie sa predstavila v hre Mordorys, ktorá mala premiéru 24. mája. O jej hereckých výzvach a živote sa s ňou porozprávala Lucia Bihuncová:

Zo žilinského divadla, kde si pôsobila 10 rokov, si prešla do nitrianskeho. Prečo padla voľba práva na Divadlo Andreja Bagara v Nitre?

Dostala som ponuku. Volali mi z DABu, že im odchádza herečka do národného a že sa im uvoľní miesto. V divadelných kruhoch sa vedelo, že by som sa chcela pomaly vrátiť do Bratislavy, alebo menej cestovať. Oslovili ma a ja som si povedala, že asi nastal čas na zmenu.

V Nitre si od roku 2020, za ten čas si sa objavila v niekoľkých inscenáciách a stvárnila si viacero postáv. Stala sa niektorá z nich tvojou obľúbenou?

Momentálne ma asi najviac baví Zlatá lýra, tú si naozaj užívam. Už keď som prišla, preobsadila som postavu v hre Syna či dcéru?, kde som hrala Angeliku. Bola to síce malá postava, ale veľmi som si to užívala, lebo som tam mala rýchlokurz bicích, čo bol príjemný začiatok. Ale myslím si, že ku každej postave, ktorú tu hrám, som si vytvorila nejaký vzťah.

Keď si spomenula Zlatú lýru, čo ťa na tomto predstavení najviac fascinuje?

Baví ma výzva, že tam stvárňujem štyroch rôznych moderátorov. A veľmi ma baví byť súčasťou atmosféry, ktorá sa celým tým predstavením nesie. Podľa mňa je to fantastické predstavenie a treba ho vidieť.

Ivana Kubáčková a Peter Oszlík v inscenácii Zlatá lýra. (zdroj: Facebook DAB, foto: Barbora Podola)


Aké postavy sa ti hrajú lepšie, dramatické alebo komediálne?

Som rada, keď sa to príjemne strieda. Asi by ma nebavilo stále hrať dramatické postavy alebo naopak samé komediálne. Mám rada, keď je to vyvážené.

Okrem divadelných dosiek sa objavuješ aj v televízii. Minulý rok to bolo v seriáli Einstein, kde si stvárnila policajtku Lenku. Môžu sa diváci tešiť na druhú sériu?

Pokiaľ viem, zatiaľ sa druhá séria nechystá, ale je to stále otvorené. Druhá aj tretia séria sú napísané, no či to bude mať u nás pokračovanie, to neviem. Momentálne nemám túto informáciu.


Prípadne ťa uvidíme v inom seriáli alebo filme? Točíš momentálne niečo?

Keď sa ma niekto opýta, či niečo točím, vždy odpoviem veľmi ironicky, že točím Bratislava - Nitra, Nitra - Bratislava (úsmev). Veľmi by som chcela, ale nezáleží to odo mňa, čiže momentálne nič.

Vrátime sa späť do divadla. Nedávno mala premiéru inscenácia Mordorys, kde hráš postavu s prezývkou Popolava. Réžie sa ujal Roman Polák. Ako sa ti s ním skúšalo?

Bolo to prekvapivo veľmi príjemné. Bála som sa, lebo predsa len, je to veľká režijná kapacita a autorita. Mala som veľký rešpekt pred tým, že príde k nám do divadla. Bolo to obohacujúce skúšobné obdobie. Sledovať tak vzdelaného a sčítaného človeka pri práci. Všetko mal perfektne pripravené. Som veľmi rada, že som bola toho súčasťou a že som neprišla na premiéru iba ako hosť povzbudiť kolegov.

Vladena Škorvagová a Ivana Kubáčková v inscenácii Mordorys (zdroj: Facebook DAB, foto: Barbora Podola)

Prvýkrát si s ním skúšala?

Nie, už som s ním robila v Žiline, aj tam to bolo super. Ale tu v Nitre to bol text, ktorý si navyše sám zdramatizoval. V Žiline to bola komédia a toto je predsa len niečo iné. Toto je skôr dráma alebo detektívka s enviro podtextom.

Mohla by si našim čitateľom prezradiť niečo viac o postave, ktorú v tejto inscenácii hráš?

Je to spisovateľka, ktorá pôsobí veľmi prísne, ale podľa mňa je vo svojom vnútri veľmi krehká, možno v niečom tajomná. Aj ona sama sa v tom predstavení postupne ošúpe, trošku ako cibuľa. Alebo ako hovorila Milka Vášáryová, pustí pierka.

V Nitre si už štvrtý rok, stihla si si k nášmu mestu vytvoriť nejaký vzťah?

Poznám centrum, tam trávim veľa času, ale že by som tu chodila po výletoch alebo podobne, to nie. Zatiaľ som sa v Nitre neudomácnila.

Čiže nejaké kamarátstva mimo divadla si u nás zatiaľ nenadviazala?

Nie, nemám na to ani čas a ja si skôr držím svojich najbližších priateľov, ktorým sa snažím venovať všetok voľný čas. Keď som tu, väčšinu času trávim s kolegami z divadla a kolegov mám fakt super.

Pomaly sa končí divadelná sezóna. Aké máš plány na leto?

Budem veľa spať (smiech). Keď bude pekné počasie, určite budem voľný čas tráviť vonku, niekde v prírode alebo pri vode.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: Lucia Bihuncová