Na dopravnom ihrisku v Nitre pribudla nová inkluzívna hojdačka. Rodičom sa však nepáči, toto kritizujú


Foto: Na dopravnom ihrisku v Nitre pribudla nová inkluzívna hojdačka. Rodičom sa však nepáči, toto kritizujú Foto: Facebook/Nitra - Chrenová (A. Sitkey)

Detské dopravné ihrisko na sídlisku Chrenová v Nitre zrejme dobre poznajú všetci rodičia a ich deti. Nedávno tu však pribudla novinka, ktorá poteší aj dospelých, ktorí sú v srdci stále deťmi. Hoci ani v tejto dobe ešte nie sú inkluzívne prvky či inkluzívne ihriská samozrejmosťou, pribudla tu aspoň jedna takáto hojdačka. Informoval o tom mestský poslanec Andrej Sitkey v skupine na sociálnej sieti, ktorá je určená pre obyvateľov Chrenovej. 

Nová hojdačka je drevená a širšia, než bola tá pôvodná. Je to preto, aby sa tam zmestili aj väčšie deti a dospelí s poruchami autistického spektra, prípadne s iným znevýhodnením. Mnohým rodičom sa však táto zmena nepáči, a to najmä preto, že nahradila pôvodné vybavenie ihriska. 

„Radšej tam mohla ostať tá pre malé detičky… (ak bola v dobrom technickom stave). Chodí tam veľa malých detí, dá sa povedať, v rovnaký čas a jedna malá hojdačka… Ale 4 pre väčšie deti,“ komentovala to Dominika. „Je super, že pribúdajú inkluzívne hracie prvky - na Slovensku je ich ako šafranu. Ešte viac by ma však potešilo, ak by nenahrádzali pôvodné vybavenie pre deti - priestoru je tu dosť. Na tomto mieste bola v ,špičke’ hojdačka, ktorá bola obsadená prakticky nonstop,“ pridal sa aj Marián.

Nová inkluzívna hojdačka sa vraj neujala ani medzi tými, pre ktorých bola určená. „Požiadavka bola, aby stará zostala zachovaná a nová vedľa nej. Navyše mala byť osadená hojdačka aj pre imobilné deti, čiže dvoj hojdačka, čo sa nestalo. Škoda,“ napísal Róbert, ktorého syn je tiež na autistickom spektre. Dodal ešte, že nová hojdačka je aj dosť nízka.

Nájdu sa však deti, ktoré ju s radosťou využijú. „Každopádne na tejto novej som už videl aj dve malé dievčence hojdať sa radostne spolu vedľa seba, takže účel to splnilo. Decká si vždy nájdu cestu, bez ohľadu na plány nás dospelých,“ dodal ešte Marián. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: