FOTO: V starých pňoch v Nitre sa zabýval hmyz, ktorý si ľudia mýlia so sršňami. Volali na nich aj políciu


FOTO: V starých pňoch v Nitre sa zabýval hmyz, ktorý si ľudia mýlia so sršňami. Volali na nich aj políciu
Galéria: 5 fotiek
Foto: Mestská polícia Nitra

Príslušníci mestskej polície v Nitre boli nedávno privolaní ku nečakanému prípadu. Obyvatelia Párovskej ulice ich totiž zavolali k starému spráchnivenému pňu, ktorý sa nachádzal vedľa vchodu do obytného domu. Miestni uviedli, že sa v ňom usídlil roj sršňov a tie potom odtiaľ vylietavajú. Policajti však po príchode na miesto zistili, že nejde o sršňov, ale o Žihadlovku obrovskú. 

„Tá síce vyzerá hrozivo a agresívne, ale pre človeka nie je nebezpečná,“ vysvetlili. Policajti napriek tomu dané miesto opáskovali a informovali o tom operačného pracovníka, ktorý zabezpečil odstránenie roja. 

Nejde však o prvý takýto prípad, kedy si niekto pomýlil žihadlovku so sršňom. Osvetu o tomto hmyze nedávno robilo aj mesto Nové Zámky, ktoré uviedlo, že ľudia neraz volajú kvôli likvidácii žihadloviek hasičov či civilnú ochranu. 


Žihadlovky sa nedávno zabývali aj v starom pni vyrúbaného stromu pri dopravnom ihrisku na sídlisku Chrenová. Aj v tomto prípade sa ľudia mylne domnievali, že ide o roj sršňov. Mestský poslanec Andrej Sitkey miesto nahlásil. Obhliadka podľa jeho slov preukázala, že sa jedná o dospelých jedincov hmyzu rodu Žihadlovka. 

„Larvy tohto hmyzu parazitujú na larvách drevokazného hmyzu, čo je dôvod, prečo sú v tomto období sústredené okolo rozkladajúceho sa pňa stromu. Žihadlovky nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo, žihadlo majú len samičky a pokiaľ ho človek nevyprovokuje, určite nezaútočí,“ informoval verejnosť.  

Keďže niektoré druhy žihadloviek sú zákonom chránené, dezinsekčný zásah na ich odstránenie nebol v tomto prípade vykonaný. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: