Po 30 rokoch sa konečne dočkali: Obchvat Šale by mali začať stavať už tento rok


Foto: Po 30 rokoch sa konečne dočkali: Obchvat Šale by mali začať stavať už tento rok Foto: Ministerstvo dopravy SR

Dlho očakávaný obchvat Šale sa konečne môže začať stavať. O ukončení verejného obstarávania pred niekoľkými dňami informoval minister dopravy Jozef Ráž. Slovenská správa ciest (SSC) musí podľa jeho slov ešte dotiahnuť nejaké administratívne procesy, a potom bude môcť podpísať zmluvu so zhotoviteľom jedného z najväčších projektov vo svojej histórii. 

„Je to jedna z najväčších investičných akcií Slovenskej správy ciest. Bude to za niekoľko desiatok miliónov eur, konkrétne takmer 100 miliónov eur,“ ozrejmil minister Ráž. 

Slovenskej správe ciest trvalo päť rokov, kým našla zhotoviteľa. V roku 2022 vyhlásila tender nanovo po tom, čo predchádzajúcu súťaž zrušila. Proti výsledkom však podala námietku vylúčená firma AVA-stav, a tak museli všetky ponuky hodnotiť znova. Keďže tentokrát sa nikto neodvolal, 12-kilometrový obchvat postaví nemecká firma Hochtief. Ponuky celkovo predložilo päť firiem.  

Ministerstvo dopravy SR

„Tridsať rokov je tu obrovské snaženie o obchvat, posledných desať rokov sa neskutočne snažíme, takže ak sa toto podarí, bude to obrovské víťazstvo pre celý tento región,“ neskrýval nadšenie primátor mesta Šaľa Jozef Belický. Dodal tiež, že verí, že tentokrát už naozaj dôjde aj k podpisu zmluvy a k realizácii. 

Podľa ministra dopravy sa výstavba začne ešte v tomto roku. „Ukončenie tohto verejného obstarávania nám umožní začať s výstavbou obchvatu ešte tento rok. Doba výstavby je stanovená zmluvne na tri roky. Dúfame, že takto o tri roky už občania Šale budú vedieť obchádzať toto mesto po novo vybudovanom obchvate,“ uviedol Ráž. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: