FOTO: Hojdačky na Chrenovej využívajú aj „večné deti“. Nebojte sa ich a zahoďte predsudky, prosí organizácia


FOTO: Hojdačky na Chrenovej využívajú aj „večné deti“. Nebojte sa ich a zahoďte predsudky, prosí organizácia

Jednu hojdačku na detskom dopravnom ihrisku v Nitre na Chrenovej I. pravidelne používa osoba, ktorá tam na prvý pohľad tak celkom nepatrí. Aj keď ide o dávno dospelého muža, má formu autizmu spojenú s neverbálnosťou a dá sa opísať ako „veľké dieťa“. Určite sa však nejedná o človeka, ktorý by mohol byť k deťom na ihrisku akokoľvek nebezpečný alebo ich sledoval kvôli nejakým nekalým zámerom. 

Za 27-ročného Jakuba sa prihovoril jeho otec a SPONA - Spoločnosť nápomocná autistom. Pohľad na dávno plnoletého a na prvý pohľad čudného muža na detskom ihrisku už niekoľkokrát spôsobil, že niekto privolal políciu. Vysveľujú, že hojdanie sa tu je neodmysliteľnou súčasťou Jakubovho rituálu, a zároveň jednou z mála jeho záujmových činností. „Používa iba túto konkrétnu hojdačku na inú si sadnúť nedokáže. Aj to je autizmus.“ 

Jakub nevie rozprávať a na vyjadrenie svojich emócií občas vydáva rôzne pazvuky. Aj keď to na prvýkrát môže prekvapiť, opäť sa toho netreba ľakať. Takto môže reagovať aj keď sa na ihrisku ozve silný plač - intenzívne zvuky mu spôsobujú takmer fyzickú bolesť a vyvolávajú v ňom ľútosť. Aj tak však nemôže byť nijakým spôsobom nebezpečný či útočný.

Jakub na ihrisku pri každodennom rituále.

Nezisková organizácia, tak ako aj Jakubova rodina chápu, že jeho zvláštne správanie môže ľudí zmiasť či vydesiť. „Prosíme, aby ste vysvetlili svojim deťom, že toto je iný človek, ktorý ich má rád, avšak nedokáže toho viac než dieťa, navyše bez rozprávania, neodpovie im. Porozumenie má však veľmi dobré a verte, že vás dobre vníma,“ zdrôrazňujú. 


V príspevku chceli v mene Jakuba uviesť na pravú mieru aj ďalší detail - vždy, keď sa hojdá, má pred sebou v tráve pohodenú plechovku radleru. „Bráva si ju domov, lebo je naučený po sebe upratať, preto mu ju prosím nechajte na mieste, aby ste mu nenarúšali jeho rituál,“ prosí ďalej jeho rodina. 

Jakub rád pozoruje deti pri hre a ak je zábavná, usmieva sa a teší sa s nimi. Nikdy sa však nezapojí a ani to nedokáže. Jaho otec sa tiež domnieva, že deti, ktoré pravidelne ihrisko využívajú, Jakuba poznajú a myslí si, že mnohí ho aj majú naozaj radi a chápu ho. „Deti sú niekedy rozumnejšie než my dospelí,“ poznamenal.

Organizácia ďalej zdôrazňuje, že aj ľudia ako Jakub potrebujú spoločnosť, hoci to nevedia dať najavo štandardným spôsobom. Prosia preto, aby ste ich nevylučovali zo svojej prítomnosti. Rovnako sa prihovárajú za ostatné  „večné deti“, deti s postihnutím či nejakým spôsobom  „iné“. 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: