Tragické priecestie pri Nových Zámkoch už funguje. Prečo však tri dni po zrážke nešla jedna rampa?


Foto: Tragické priecestie pri Nových Zámkoch už funguje. Prečo však tri dni po zrážke nešla jedna rampa? Foto: Facebook/Ministerstvo dopravy SR

Minister dopravy Jozef Ráž a generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Alexander Sako išli v pondelok 1. júla osobne skontrolovať funkčnosť zabezpečovacieho zariadenia na priecestí pri Nových Zámkoch, na ktorom sa len pred pár dňami odohrala mimoriadne tragická zrážka vlaku s autobusom. Pri nehode zahynulo sedem ľudí a ďalší sa zranili.


Nebola ohrozená bezpečnosť ľudí 

V nedeľu 30. júna, len tri dni po vlakovom nešťastí, sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré natočil jeden zo šoférov prechádzajúcich týmto železničným priecestím. Na záberoch bolo vidieť, že rampy nefungujú správne. Jedna závora bola zatvorená, no druhá ostala hore. Neskoro sa podľa neho aktivovala aj svetelno-zvuková výstražná signalizácia. Na miesto bola privolaná polícia aj zamestnanci železníc, ktorí poruchu odstránili. 


K poruche sa neskôr vyjadrili aj Železnice Slovenskej republiky (ŽSR): Porucha nastala o 15:30 hod. Dopravnému zamestnancovi bola signalizovaná na kontrolnej skrini neuzatvorením rahna. Hlásená udržujúcemu zamestnancovi bola o 15:31 hod. a odstránená 16:25 hod. Bol doregulovaný zádržný mechanizmus závorového stojana A.“


Svetelná výstraha však podľa železníc fungovala a bola v činnosti. „V zmysle normy P 34 2651 je mechanická výstraha ako doplnková. Vzhľadom na to, že svetelná výstraha bola v činnosti, nebola ohrozená bezpečnosť,“ dodala ešte hovorkyňa ŽSR Vladimíra Bahýlová. 

Rampu museli nakalibrovať

Minister dopravy Ráž taktiež potvrdil, že priecestie je v súčasnosti plne funkčné. „Môžem skonštatovať, že technicky je priecestie v poriadku, svetelná signalizácia aj rampy fungujú bez akýchkoľvek problémov. Na priecestí je vymenená jedna rampa, ktorá sa poškodila pri nehode,“ zhodnotil. 


Práve táto vymenená rampa spôsobila v nedeľu chaos a vyvolala strach. „Videá na sociálnych sieťach, ktoré ukazovali, že toto priecestie počas víkendu nefunguje, tak to bolo len preto, že celá táto rampa je nová. Pôvodnú zlomil náraz vlaku a autobusu, a tak ju museli vymeniť. Tú však museli cez víkend ešte nakalibrovať,“ povedal minister na videu.

Dodal tiež, že predbežné výsledky ukazujú, že nehodu pravdepodobne nespôsobila technická ani systémová chyba, ale zlyhanie ľudského faktoru. Štát chce taktiež odškodniť rodiny obetí, pričom každá z nich by mala dostať po 50-tisíc eur. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: