Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred búrkami a vetrom. Výstrahy potrvajú do zajtra


Foto: Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred búrkami a vetrom. Výstrahy potrvajú do zajtra Foto: pexels.com

Striedanie teplého počasia a búrok počas letných mesiacov nie je nezvyčajné. Počasie počas dnešného dňa malo byť polojasné až polooblačné. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) však varuje pred zmenou, ktorá sa na Slovensku odohrá už o hodinu.

Ústav opäť vyhlásil meteorologické výstrahy, ktoré sa dotknú aj západného Slovenska. Prvý stupeň výstrah vyhlásili kvôli búrkam, ktorý majú prísť už o 14:00 hod. Tie postihnú celý Bratislavský a Trnavský kraj, ako aj okres Nitru a Topoľčany v Nitrianskom kraji.

Predpokladá sa, že v týchto lokalitách udrie prudký lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov zrážok za polhodinu. Búrku doplní silný vietor, ktorý môže miestami dosiahnuť rýchlosť od 65 do 85 kilometrov za hodinu. Za istých okolností môžu vzniknúť aj krupobitie.

SHMÚ preto varuje pred prechodnými vzostupmi vodných hladín, čo môže spôsobiť výskyt povodňových úkazov, ako napríklad stekanie vody zo svahov či zatopenie pivníc. Vietor môže zase napáchať škody menšie škody na porastoch a objektoch.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ vysvetlil SHMÚ. Výstrahy potrvajú do zajtrajšieho rána, ich platnosť skončí o 7:00 hod.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: