Spor mestských poslancov v Zlatých Moravciach o starú budovu kina Tekov


Foto: Spor mestských poslancov v Zlatých Moravciach o starú budovu kina Tekov Foto: zlatemoravce.eu

Poslanci mestského zastupiteľstva sa zaoberali návrhom na vyhlásenie starej budovy Kina Tekov a pozemku pod ním za prebytočné nehnuteľnosti mesta. Ak by vyslovili súhlas kino aj pozemok by bol ponúknutý na predaj. „Do budovy zateká cez strechu, opadáva omietka, sadajú niektoré nenosné priečky a budova sa už nevyužíva z veľkej časti,“ píše sa v dôvodovej správe návrhu. Údržba budovy si vyžaduje veľké náklady, z prenájmu získava mesto len minimum financií a v prípade jej predaja spolu s pozemkom by samospráva získala 338 000 eur.

Kino ostáva majetkom mesta, opravovať sa však nebude 

Návrh vyhlásiť kino za prebytočnú nehnuteľnosť však podporili len štyria poslanci. U väčšiny zvíťazil fakt, že budova má historický význam, a v budúcnosti by sa mohla využívať na rôzne účely. „Pri tak šikovných poslancoch, ako sme mi a možno takí, akí budú v ďalšom volebnom období, sa veľmi rýchlo zoženú peniaze na to, aby sa tá budova dala nejako zrekonštruovať,“ povedal na zasadnutí poslanec Oto Balco.

Ako zlý krok to vníma predseda majetkovej komisie Michal Cimmermann. „Odmietnuť predaj dubiózneho majetku, s ktorým mesto dlhodobo nemá žiadny zámer, na opravu i údržbu nevynakladá finančné prostriedky je nerozumné a krátkozraké. Z roka na rok dochádza k znižovaniu jeho hodnoty, čo znamená, že ak to bude takto pokračovať, o pár rokov budeme radi, ak ho niekto zoberie za zostatkovú hodnotu,“ povedal.

Budovu teraz čaká obhliadka, ktorá odhalí jej aktuálny stav. „Pravdepodobne sa vykonajú aj nutnejšie opravy, aby budova neohrozovala chodcov na chodníku a aby sa ďalej neznehodnocovala. Treba si uvedomiť, že na kompletnú rekonštrukciu treba okolo 400-tisíc až 500-tisíc eur. V súčasnosti to nie je preto možné. Musíme sa sústrediť najmä na objekty, ktoré sú plne využívané, ako materské a základne školy či zlatomoravský kaštieľ,“  dodal primátor Dušan Husár.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: zlatemoravce.eu