Január bol nezvyčajne teplý mesiac, február prinesie mínusové teploty a snehové prehánky


Foto: Január bol nezvyčajne teplý mesiac, február prinesie mínusové teploty a snehové prehánky Foto: ilustračné

Z bilancie slovenských meteostaníc vyplýva, že január bol na našom území teplotne nadpriemerný. O tom ste sa určite presvedčili v priebehu mesiaca. Vegetáciu totiž vysoké teploty zobudili. Na niektorých miestach rozkvitli snežienky a na stromoch sa objavili púčiky. Na sviatok Troch kráľov bola v Hurbanove zaznamenaná teplota až na úrovni +14,6°C a vysoké teploty nechýbali ani v závere mesiaca. 

V našej oblasti počas januára prevládalo západno-východné prúdenie a to so sebou prinieslo teplejší atlantický vzduch.Teplé obdobie bolo prerušené v polovici januára, kedy sa teploty pohybovali pod hranicou 0 °C a vyskytol sa tak celodenný mráz. V strede mesiaca sa postupne začalo ochladzovať, avšak výraznejšie mrazy zasiahli len najchladnejšie časti Slovenska.  

Február už taký teplý nebude, potvrdili to aj výrazné mrazy na začiatku mesiaca. Ochladenie príde aj v nasledujúcich dňoch kedy budú teploty pravidelne v mínusoch, najmä v nočných a ranných hodinách, avšak výrazné mrazy sa neočakávajú. Striedať sa budú snehové zrážky s dažďovými. Zvyšné februárové dni teda pravidelne prinesú ochladenie, sneh a dážď.