Nitra zavedie v rámci projektu Smart City viacero noviniek, o niektorých rozhodnú aj občania


Foto: Nitra zavedie v rámci projektu Smart City viacero noviniek, o niektorých rozhodnú aj občania Foto: nitra.sk

Nitriansky Agroinštitút ponúkol priestor pre konferenciu o využití Smart technológií v mestách. Zúčastnili sa jej primátor Nitry Jozef Dvonč, zástupca Ján Vančo, riaditeľ Arriva Juraj Kusy, odborníci z mestského úradu, ministerstiev hospodárstva, dopravy a ďalších firiem. 

„V rámci participatívneho rozpočtu konceptu Smart City budú mať obyvatelia Nitry možnosť prostredníctvom internetového hlasovania rozhodnúť o úprave vybraných verejných priestranstiev v Nitre. Celkový objem financií vyčlenených na participatívne plánovanie v roku 2018 je 50-tisíc eur,“ uviedol primátor Jozef Dvonč. 

Mesto plánuje nadviazať už na zrealizované občianske nápady či projekty v rámci Smart City, ktorými boli zdieľané bicykle, výmena časti verejného osvetlenia, osviežovače vzduchu, alebo zateplenie budov čím sa znížilo energetické zaťaženie. Na školách či tenisových kurtoch sa výmena osvetlenia postarala o úsporu v tisícoch eur ročne, preto mesto plánuje v týchto aktivitách pokračovať.  

V tomto roku je naplánované spracovanie inteligentného a integrovaného dopravného systému, generel zelene, plán udržateľnej mobility, regenerácia parkov a vnútroblokov, rozšírenie kamerového systému, a obnova verejného osvetlenia. Diskusie sa zúčastnili aj britskí odborníci na oblasť Smart a prezentovali skúsenosti z Bristolu, Sheffieldu, a Manchesteru. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: nitra.sk