Ministerstvo pripravuje nový protidrogový zákon, prechovávanie drog bude iba priestupkom


Foto: Ministerstvo pripravuje nový protidrogový zákon, prechovávanie drog bude iba priestupkom Foto: ilustračné

Držanie určitého množstva drog by za určitých okolností mohlo byť len priestupkom. Ministerstvo spravodlivosti to navrhuje v návrhu zákona, ktorým sa ustanovia definície a množstvá omamných a psychotropných látok, rastlín a húb obsahujúcich omamné alebo psychotropné látky. Návrhom zákona sa bude zaoberať vláda.  

Skutok by ako priestupok bol posudzovaný len v tom prípade, ak u danej osoby zaistili drogu na vlastnú spotrebu raz za 12 mesiacov. Maximálna pokuta by mala byť 165 eur. V prípade marihuany by išlo o 1 gram, pri heroíne 0,5 gramu a pri pervitíne a amfetamíne 0,2 gramu. Posudzovať sa však bude aj množstvo účinnej látky v gramáži. Ak by sa prípad opakoval, posudzoval by sa už ako trestný čin.

„Aktuálna platná právna úprava Slovenskej republiky v súvislosti s postihovaním drogovej trestnej činnosti vrátane postihu za neoprávnenú držbu drog predstavuje jednu z najprísnejších, čo do výšky trestných sadzieb v rámci EÚ. Súčasný systém vedie ku kriminalizácii užívateľov drog, prevažne v kategórii osôb do 30 rokov, pričom sa zameriava najmä na následok vo forme udelenia trestnej sankcie a nevenuje sa dostatočne príčinám, ktoré vedú k páchaniu tejto trestnej činnosti,“ uvádza rezort spravodlivosti v predkladacej správe. 

Ministerstvo uviedlo ešte minulý rok, že prísne by mali byť potrestaní najmä tí, ktorí drogy prechovávajú vo veľkom. Navrhovaná legislatíva má stanoviť hranicu medzi trestným činom a priestupkom, ale držba akejkoľvek drogy bude aj naďalej protiprávna. V prípade schválenia vládou a parlamentom by mal byť zákon právoplatný od 1. júla 2018. Podľa štatistík ministerstva spravodlivosti až 30 % mladých ľudí vyskúšalo marihuanu, čo znamená, že každému človeku by hrozilo trestné stíhanie. 

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: webnoviny.sk