Na ruinách Kostola svätého Jozefa sa začalo so zaistením muriva a omietok


Foto: Na ruinách Kostola svätého Jozefa sa začalo so zaistením muriva a omietok

Odborná firma v týchto júlových dňoch začala zaisťovať murivo a fixáciu zachovaných omietok ruín Kostola svätého Jozefa v Nitre na Zobore.

Celkový rozsah prác určia archeologické výskumy, ktoré sa zameriavajú na stav základov, prieskumné sondy a murivo v korune stavby. Ako informoval Ján Kratochvíl zo Zoborského skrášľovacieho spolku, umeleckoremeselné práce má pod dozorom reštaurátor Ján Hromada, ktorý sa podieľal aj na reštaurovaní Kostola svätého Ladislava v Nitre či na Kalvárii v Banskej Štiavnici.

Práce na kostole sa financujú z príspevkov od mesta Nitra vo výške 7000 eur a od Ministerstva kultúry SR v sume 6000 eur. Celková suma na statické zaistenie muriva sa však vyšplhá minimálne na 25 000 eur.

„Žiaľ, v súčasnosti Zoborský skrášľovací spolok nemá dostatok finančných prostriedkov. Veríme teda, že okrem Mesta Nitry a Ministerstva kultúry SR prispeje k záchrane ruiny Kostola svätého Jozefa nielen Nitriansky samosprávny kraj, ale pomôžu aj súkromné osoby, ktorým nie je ľahostajný stav kultúrneho dedičstva, ktoré má svoju historickú hodnotu a potenciál prilákať turistov na Slovensko a do mesta pod Zoborom,“ konštatoval Kratochvíl. (TASR)

Miesto: -
Dátum: 23.07.2015Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu