Cesta z Komárna do Maďarska bude kratšia, premávať bude nová kompa


Foto: Cesta z Komárna do Maďarska bude kratšia, premávať bude nová kompa Foto: kompa.sk

Z plánovaných 25 priechodov v rámci dohody medzi Slovenskom a Maďarskom je na obzore prvý z nich. Pôjde o vodnú cestu - na ktorej bude premávať kompa, ktorá skráti cestu zo 40 km na 800 metrov. Slovenská strana však zatiaľ nemá dostatok financií. Bývalý prievoz medzi Radvaňou nad Dunajom (okres Komárno) a maďarským Neszmélyom opäť ožije, keďže tu má premávať nová kompa. „Je to zhruba 42 kilometrov, keby ste sa teraz chceli dostať do obce Neszmély,“ uviedol starosta Radvaňa nad Dunajom Ľubomír Púchovský. 

Na hlavný tok slovenského úseku Dunaja pribudne kompa pre chodcov, cyklistov a osobné autá. Projekty sú hotové, čaká sa len na povolenia a peniaze, o ktoré požiadali prostredníctvom programu cezhraničnej spolupráce Interreg.  „Niečo vyše 1,5 milióna eur na slovenskej strane a necelých 2,5 milióna na maďarskej strane. Keďže je to bilaterálna dohoda, tak by mohla mať nejakú prioritu,” uviedol riaditeľ Ister Granum Peter Nagy. 

Radvaň nad Dunajom bude musieť prispieť 5 % čo predstavuje sumu 75 tisíc eur. V Maďarsku projekt realizuje štát, obec tak neinvestuje nič. „Náš rozpočet je 402 tisíc eur, veľmi by som privítal, keby nám niektoré ministerstvo, respektíve Úrad vlády v tomto pomohol,“ dodal Púchovský. Následne sa môže začať s výstavbou. „Ak tento rok začnú stavať, na jeseň 2019 už budeme môcť cestovať,“ povedal starosta obce Neszmély Janovics István.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: noviny.sk