Zbytočná investícia a ohrozený export. Europoslankyňa Lexmann po návšteve USA upozorňuje na riziká baterkárne v Šuranoch


Ohrozený export do USA? Lexmann upozorňuje na riziká baterkárne v Šuranoch

Foto: Zbytočná investícia a ohrozený export. Europoslankyňa Lexmann po návšteve USA upozorňuje na riziká baterkárne v Šuranoch
Foto: Facebook/KDH/STVR

Europoslankyňa za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Miriam Lexmann sa nedávno vrátila z návštevy USA, kde absolvovala viaceré dôležité stretnutia vrátane národných modlitebných raňajok vo Washingtone, ktoré sa konalo za prítomnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Po návrate na tlačovej konferencii informovala o výsledkoch svojej cesty a upozornila na vážne riziká spojené s plánovanou výstavbou gigatovárne na výrobu batérií v Šuranoch. Podľa Lexmann môže mať táto investícia negatívny dopad na slovenský export do USA, keďže hlavným investorom projektu je čínska spoločnosť Gotion. 


„Dozvedela som sa, že v prípade dostavby baterkárne v Šuranoch môže byť až do výšky dvoch tretín nášho exportu zastavené a zakázané, pretože táto firma sa čoskoro môže dostať na sankčný zoznam USA,“ uviedla europoslankyňa. Zdôraznila, že v roku 2022 tvorili osobné vozidlá a ich súčiastky až 73 % slovenského vývozu. Ak by Gotion figuroval na sankčných zoznamoch, Slovensko by nemohlo vyvážať produkty obsahujúce jeho komponenty, alebo komponenty jeho dodávateľských reťazcov do USA.

Podobný zákon začne platiť aj v EÚ  

Ďalším problémom je podľa nej fakt, že dodávateľské reťazce tejto firmy sú podozrivé z využívania nútenej práce. „Z bezpečnostných dôvodov sa Gotion už dnes nemôže zúčastňovať verejného obstarávania v USA. O rok a pol začne podobný zákon platiť aj v EÚ, čo znamená, že produkty firiem využívajúcich otrockú prácu nebude možné predávať ani na európskom trhu,“ upozornila Lexmann.


Situáciu navyše komplikuje rozhodnutie bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý oznámil zavedenie 25-percentných ciel   na všetok dovoz ocele a hliníka. To môže mať podľa europoslankyne dramatický ekonomický dopad na Slovensko. „Sme krajina, ktorá je zo všetkých štátov Európskej únie najviac závislá od exportu do Spojených štátov. Ak USA skutočne zavedú clo na export, zasiahne nás to najviac,“ varovala Lexmann. Vládu SR preto vyzvala, aby zodpovedala otázky týkajúce sa možných rizík tejto investície a jej vplyvu na slovenský priemysel.

Ľudia majú obavy a všetko postupuje príliš rýchlo

K situácii sa vyjadril aj poslanec Marián Čaučík (KDH), ktorý zdôraznil, že hnutie neodmieta ani nespochybňuje investície na Slovensku, ale prekáža mu spôsob, akým sa presadzujú. „Proces je netransparentný, ľudia majú veľa otáznikov a oprávnené obavy,“ povedal. Podobne je to aj v prípade megaprojektu novej prečerpávacej vodnej elektrárne v Málinci. 


Zdôraznil, že iniciatíva Chránime si naše, ktorá je najväčším odporcom výstavby baterkárne v Šuranoch, má veľa dobrých argumentov, ale aj mnoho otázok, na ktoré vláda neodpovedá, a postupuje príliš rýchlo. „Nevidíme dôvod, aby všetko bolo hneď vyhlásené za strategickú investíciu a aby pripomienkové konanie trvalo len päť dní. Vyvoláva to vášne a oprávnené obavy obyvateľov dotknutých obcí,“ uviedol.   

KDH v tejto súvislosti plánuje zvolať mimoriadne zasadnutie Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Nitrianskom kraji