Kto pôjde pracovať do baterkárne v Šuranoch? Názory ľudí sa rozchádzajú, niektorých by ale presvedčil plat


Pôjdu Šurančania pracovať do novej baterkárne? Názory ľudí sa rozchádzajú

Foto: Kto pôjde pracovať do baterkárne v Šuranoch? Názory ľudí sa rozchádzajú, niektorých by ale presvedčil plat
Foto: pixabay.com (ilustračné)

Zámer čínskej spoločnosti Gotion InoBat Batteries vybudovať na okraji Šurian priemyselný park a gigatováreň na výrobu batérií do elektromobilov sa dlhé mesiace stretáva s nevôľou obyvateľov mesta aj okolitých obcí. Pre narastajúce napätie a agresívne verbálne útoky na poslancov mestského zastupiteľstva, primátora aj jeho zástupkyne, sa do konfliktu zapojil aj dekan z miestnej farnosti sv. Štefana, ktorý odsúdil takéto správanie a ľudí vyzval na pokoj a zmier. 

Hľadajú prvých ľudí

Napriek neúnavnej snahe odporcov, petíciám a protestom miestnych ľudí, má projekt podporu slovenskej vlády. Má ísť o druhú najvyššiu investíciu v histórii Slovenska vo výške 1,4 miliardy eur. Premiér Robert Fico (Smer-SD) výstavbu baterkárne obhajuje tým, že prinesie do regiónu 1300 nových pracovných miest so „slušným platom“

Spoločnosť GIB EnergyX Slovakia, predstaviteľ čínskej skupiny Gotion a slovenskej spoločnosti InoBat, už dokonca vypísala prvé pracovné ponuky – hľadá projektového manažéra, ktorý bude zastupovať projekt v oblasti rozpočtu stavby a sledovania nákladov či dodržiavanie časového harmonogramu. Ponúkaný plat je 2 800 eur. Otvorená je aj pozícia manažéra stravovacieho zariadenia (tzv. Canteen Manager) vo výrobnom závode, ktorý má vyrásť v Šuranoch. Na tejto pozícii ponúkajú plat od 2 000 eur v hrubom. Finálna mzda však bude závisieť od skúseností a znalostí uchádzača. 

Spoločnosť očakáva, že výstavba novej batériovej továrne prinesie stovky pracovných miest nielen vo výrobe, ale aj v súvisiacich odvetviach, ako sú logistika, služby či údržba. „Tento krok výrazne zvýši životnú úroveň miestnych obyvateľov, podporí ekonomiku a zníži nezamestnanosť v okrese Nové Zámky,“ vysvetľuje GIB EnergyX Slovakia na svojej sociálnej sieti.


Prioritne chce tieto pozície poskytnúť slovenským občanom, no kľúčoví budú aj zahraniční pracovníci, najmä na tie vysokokvalifikované pozície. Prvých výrobných zamestnancov chcú začať prijímať začiatkom budúceho roka. 

Pôjdu tam pracovať aj ľudia zo Šurian?

Šurančanov zaujímalo, či niekto reálne zvažuje, že by sa v budúcnosti zamestnal v tomto závode. „Kto z vás sa teší, že projekt baterkárne vyjde a chcel by tam pracovať? Pýtam sa, lebo zatiaľ som ešte nepočula od nikoho, že by chcel. Ani od tých, čo sú za výstavbu. Tak pre koho dobro to má byť?“ spýtala sa Zuzana. Diskusia na sociálnych sieťach ukázala, že postoje obyvateľov sa rôznia.

„No ak niekto napíše, že tam chce, tak ho tu ukameňujú“, ozval sa Peter.  Obáva sa, že ľudia sa nebudú chcieť otvorene vyjadriť, pretože by sa na tých, ktorí sa „priznajú“, mohla zosypať vlna agresívnych komentárov a vulgarizmov. 

Niektorí však priznávajú, že aj keď výstavbu podporujú, sami si prácu v kontroverznej továrni nevedia celkom predstaviť. „Poznám ľudí, čo sú za baterkáreň, ale či tam chcú ísť pracovať, povedia, že nie alebo asi nie… a to sme sa bavili o plate 1 500, ak by bol,“ napísala Alinka.

Milan zas vníma situáciu pragmaticky: „Som proti tej baterkárni, to viete. Ale keď niekto potrebuje prácu a peniaze od Číňanov, je to jeho vec. Ja mu to nemám za zlé. Niekomu to určite pomôže prežiť túto hnusnú dobu. Kopa firiem tu skončila. Ľudia, čo tam chcú pracovať, nie sú naši nepriatelia. Tí sedia inde.“

Objavili sa aj takí, ktorí nevylúčili, že by mali záujem o prácu v tomto závode. „Poznám veľa ľudí, ktorí sú za výstavbu baterkárne a tiež sa tam plánujú zamestnať. Už v septembri bolo podaných vyše 500 žiadostí o zamestnanie, dnes ich môže byť ešte viac,“ napísal Marián.  „Mám síce skvelú prácu, ktorá ma navyše baví, ale (aj ako nenadšenec) určite zvážim dobrú ponuku, ak taká príde, a nebudem sa jej brániť,“ vyjadrila sa Simona.  Julo to uzavrel stručne: „Rozhodne plat, nie záujem.“




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Nitrianskom kraji