Na Mostnej ulici zriadia nové inteligentné osvetlenie, cieľom je zvýšiť bezpečnosť a ušetriť peniaze


Foto: Na Mostnej ulici zriadia nové inteligentné osvetlenie, cieľom je zvýšiť bezpečnosť a ušetriť peniaze Foto: ilustračné

V tomto roku plánuje mesto Nitra výmenu verejného osvetlenia za 670 tisíc eur. Cieľom je usporiť financie a energie, no zároveň zvýšiť aj bezpečnosť. Inteligentné osvetlenie by malo pribudnúť na Mostnej ulici, kde je sústredená veľká časť nočných podnikov.   

Vymeniť by sa mali celé stĺpy verejného osvetlenia za nové, s lepším osvetlením a zabudovanými kamerami pre zvýšenie bezpečnosti. Mestská a štátna polícia po dohode tiež zabezpečí hliadky na tomto mieste, aby sa tu ľudia po zatvorení podnikov nezdržiavali. Nitra chce postupne vymeniť celé verejné osvetlenie.

„Momentálne máme vymenených zhruba 1 400 svetelných bodov, celkovo ich je v meste 8 900,“ povedal primátor Jozef Dvonč. Osvetliť by sa mali aj časti na ktorých dnes verejné osvetlenie chýba. Samospráva na verejné osvetlenie vynakladá ročne viac ako milión eur, z toho náklady na elektrickú energiu predstavujú 740 tisíc. Po výmene všetkých svietidiel by náklady na elektrinu klesli na 365 tisíc eur.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: nitraden.sk