V nitrianskej mestskej časti Chrenová to opäť vrie. Témou, ktorá rozhýbala desiatky miestnych obyvateľov, je pokračujúce vykurovanie bytových domov aj po 15. máji. Mnohí sa čudujú, prečo sú stúpačky stále vlažné, keď denná teplota stúpa a radiátory podľa nich zbytočne ohrievajú.
Diskusia odštartovala príspevkom s jednoduchou otázkou: „Vie mi niekto rozumne vysvetliť, prečo 17. 5. sú stupačky stále vlažné?“ Otázka sa okamžite stala terčom rôznych reakcií – od rozhorčených po ironické, ale aj vážne.
Niektorí obyvatelia kúrenie vítajú: „Veď keby neprikurovali, tak zamrznete v tých bytoch...“ napísala Alena. Iní však vidia vec inak. „Teplé sú len tie trubky, termostat to ani nezapne v radiátore,“ reagoval autor príspevku, ktorý diskusiu rozprúdil. Podľa niektorých je kúrenie v súčasnosti úplne zbytočné a ide len o plytvanie energiou.
V diskusii sa opakovane objavila aj téma automatického kúrenia. Niektorí prispievatelia sa snažili vysvetliť systém nastavenia podľa priemerných denných a nočných teplôt. „Zistite si, ako funguje automatické kúrenie – a potom trepte hlúposti,“ odkázala Renata. Zároveň dodala, že nočné teploty stále klesajú pod 13 stupňov, čo podľa vyhlášky umožňuje pokračovať vo vykurovaní.
Pre mnohých však ostáva podstatné to, čo cítia doma. „Veď v tých bytoch je zima,“ uviedla Simona. Pani Mária pridala odpoveď: „Možno pre vás, ale je veľa severných bytov, tam je zima. Nepáči sa, vypnite. A ak sa netočí termostat, tak buďte rád. Máte to zadara.“
Napriek rôznym názorom majú ľudia spoločnú otázku: má ešte v polovici mája zmysel kúriť, keď radiátory sú vlažné, no spotreba energie rastie? Odpoveď nie je jednoduchá, pretože ako zaznelo v diskusii: „Nikdy na 100 % nevyhoviete všetkým.“
Na stránke OSBD Nitra je pritom jasne vysvetlené, že vykurovacie obdobie trvá spravidla od 1. septembra do 31. mája, no môže byť ukončené aj skôr – ak sa priemerná denná teplota tri dni po sebe udrží nad 13 °C. A ako ukazujú komentáre, práve nočné ochladenia a individuálny komfort každého bytu robia z tejto situácie večnú dilemu.