Lekársku službu prvej pomoci od 1. júla nahradí ambulantná pohotovostná služba, tá bude iba do 22:00


Foto: Lekársku službu prvej pomoci od 1. júla nahradí ambulantná pohotovostná služba, tá bude iba do 22:00 Foto: ilustračné, youtube

Lekársku službu prvej pomoci od 1. júla 2018 nahradí takzvaná ambulantná pohotovostná služba. Rozdiel spočíva najmä v pracovnom čase, keďže na LSPP fungovali lekári do rána, na APS budú pracovať len od 14:00 do 22:00. Hlavným dôvodom obmedzenia ambulantných hodín bolo, že v neskorších hodinách boli pohotovosti vyťažené len minimálne.  

„Pokiaľ bola ambulantná pohotovostná služba, alebo teda po starom Lekárska služba prvej pomoci funkčná do rána, je pravda, že lekári nám chodili do práce unavení. Veľmi vítame túto zmenu,“ uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šoth.  

Zmena sa nepozdáva lekárom ústavnej pohotovostnej služby a urgentných príjmov. Obávajú sa, že po 22. hodine budú oveľa viac zaťažení ako doposiaľ. Ako ozrejmila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, k 1. júlu bude pokrytých 80 až 87 percent pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby. 

„Všetci občania Slovenskej republiky budú mať i naďalej zabezpečenú ambulantnú pohotovostnú službu. Síce čiastočne skrátenú, ale treba povedať jednu vec, nestane sa, nemôže sa stať, aby bol zdravotný stav občanov akýmkoľvek spôsobom nezabezpečený počas celých 24 hodín,“ uviedol prezident SLK Marian Kollár.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: noviny.sk