Na území Nitrianskeho kraja hrozia búrky s krúpami aj silné lejaky, meteorológovia vydali výstrahy


Foto: Na území Nitrianskeho kraja hrozia búrky s krúpami aj silné lejaky, meteorológovia vydali výstrahy

Už dnes 4. augusta, a taktiež celý víkend, platia meteorologické výstrahy prvého a druhého stupňa pred dažďom pre celú oblasť Slovenska, výnimkou teda nie je ani Nitriansky kraj. Výstrahy prvého stupňa sú v kraji pred dažďom, no v piatok taktiež pred búrkami. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej stránke.

Piatkové výstrahy pred dažďom platia od 22:00 hod. až do nedele 22:00 hod. SHMÚ upozorňuje pri prvom stupni na výskyt dažďa s úhrnom zrážok 60 až 80 milimetrov a krátkodobo aj prudké lejaky s intenzitou nad 20 milimetrov za 30 minút. Druhý stupeň varuje pred úhrnom zrážok 80 až 100 milimetrov.

„Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.,“ dodávajú meteorológovia.


Prvý stupeň výstrahy platí v okresoch:

  • Nitra
  • Komárno
  • Nové Zámky
  • Šaľa

Druhý stupeň výstrahy platí v okresoch:

  • Levice
  • Topoľčany
  • Zlaté Moravce

V okresoch Zlaté Moravce, Nové Zámky, Komárno a Levice je navyše zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom, nárazmi vetra a s krúpami. Podľa SHMÚ hrozí riziko riziko spôsobenia škôd menšieho rozsahu.

Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie. Intenzívny dážď dokáže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.

Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch. Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku,“ dodáva Slovenský hydrometeorologický ústav.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo