Nitra pokračuje v budovaní inteligentného mesta - Smart City


Foto: Nitra pokračuje v budovaní inteligentného mesta - Smart City Foto: nitra.sk

Mesto si dáva za cieľ aby sa pri realizácií projektu Smart City dostalo na popredné priečky hodnotenia v rámci konkurencie na Slovensku. Koncept Smart City spočíva v šetrení zdrojov, produkcii minimálneho množstva emisií, väčšom využívaní moderných technológií či postupov, a investovaní väčšieho množstva financií do ľudských zdrojov a infraštruktúry. Samotný koncept inteligentného mesta zastupiteľstvo schválilo ešte v roku 2016. Za hlavné ciele boli určené oblasti ako mobilita, životná úroveň, inteligentná energia a energetický manažment.

Koncept Smart City sa zameriava aj na podporu v oblasti mobility a zvyšovania životnej úrovne

V rámci mobility Nitra plánuje vybudovať inteligentnú a modernú verejnú dopravu s postupným zapojením elektrobusov. Zároveň bude mesto poskytovať aj ďalšie alternatívne druhy dopravy. Súčasťou konceptu bude aj vytvorenie nových sietí cyklotrás o približne 14 kilometrov a regulácia parkovania v centre mesta, ktorú by mala podporiť moderná technológia.

“Modernizovať sa bude aj vybavenie vo vnútri autobusov. Pribudne v nich kamerový a informačný systém, ktorý bude prenášaný na zastávky. Zadaný je aj plán udržateľnej mestskej mobility, počítame s rozšírením kamerového systému, s regeneráciou parkov a vnútroblokov,” uviedol pre portál teraz.sk primátor Jozef Dvonč.  

Čo sa týka životnej úrovne chce Nitra pokračovať v realizácií inteligentných riešení akými sú smart aplikácie, notifikačné systémy, inteligentné lavičky, a v zlepšovaní kvality verejných priestranstiev doplnením zelene.

Ciele koncepcie inteligentného mesta sa dotýkajú aj oblastí energie a energetického manažmentu

Smart City podporuje aj ekologickejšie nakladanie s odpadom, a výhodnejšie hospodárenie s vodou a teplom plánuje zastrešiť oblasť inteligentnej energie. „V pláne je spracovanie technicko-ekonomickej štúdie s dôrazom na využitie obnoviteľných zdrojov ako aj zavedenie nových technológií pre vytváranie energetických zásob pre prevádzkové potreby mesta. Využité by mali byť elektrobatérie nabíjané z výstupov spracovania komunálneho odpadu, biomasy a vodných zdrojov,“ uvádza sa na oficiálnej stránke mesta.

V oblasti energetického manažmentu sa vytvorý komplexnejší systém, ktorý zjednoduší spracovanie elektronických žiadostí od občanov. Vedenie mesta plánuje aj modernizáciu verejného osvetlenia s inteligentným monitoringom a riadením svietidiel. Naplánovaná je aj modernizácia osvetlenia v mestských budovách, športových areáloch i verejných priestranstvách.


„Úspora týmto svietením by mala byť okolo 40 až 50 percent s tým, že budú znížené náklady na údržbu a svietidlá budú šetrnejšie k zraku žiakov i športovcov, ale aj k životnému prostrediu,“ hovorí primátor Nitry Jozef Dvonč.

Projekt by mal trvať ešte 5 rokov, dôležité však bude získavať financie, nestratiť nápaditosť a informovať verejnosť

Mesto chce ciele v rámci projektu Smart City zrealizovať do roku 2022 pričom avizuje, že na to využije všetky dostupné možnosti čerpania finančných prostriedkov z rôznych zdrojov. Dôležité bude pokračovať v realizácii projektu, a popri tom informovať verejnosť o novinkách, slúžiacich na skvalitnenie ich životov.

“Musí to mať nejakú víziu, aby všetko v konečnom dôsledku slúžilo obyvateľom. Preto sme aktívni aj na sociálnych sieťach a dnes spúšťame stránku www.nitrasmart.sk, kde sa budú ľudia vedieť orientovať v celom projekte,“ dodal Jozef Dvonč pre portál teraz.sk.

Projekt Smart City vo videu predstavuje primátor Nitry Jozef Dvonč



Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: nitra.sk