• 31. august 2025 o 15:10 / Aktualizované: 01.09.2025

VIDEO: Film Otec inšpirovaný tragédiou z Nitry zožal na premiére v Benátkach obrovský aplauz. Kritici nešetria chválou

Film Otec, inšpirovaný aj tragédiou z Nitry, mal premiéru v Benátkach

Foto: VIDEO: Film Otec inšpirovaný tragédiou z Nitry zožal na premiére v Benátkach obrovský aplauz. Kritici nešetria chválou
Foto: Intramovies (reprofoto)

Emotívny film Otec od slovenskej režisérky Terezy Nvotovej mal v týchto dňoch svetovú premiéru na 82. ročníku filmového festivalu v Benátkach a odozva bola viac než priaznivá.  Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, ku ktorým došlo pred 10 rokmi v Nitre, sleduje osudnú chybu milujúceho otca. Toho stvárňuje uznávaný herec Milan Ondrík a hereckou partnerkou mu je Dominika Morávková.


Tragédia neobišla ani Slovensko

Správa o tragickom úmrtí dieťaťa, ktoré otec zabudol v aute, pred rokmi šokovala celé Slovensko. Až dovtedy sa takýto prípad v našich končinách neodohral, no v zahraničí je tzv. syndróm zabudnutého bábätka dobre známy. Ide o nevysvetliteľný psychologický jav, pri ktorom aj milujúci rodič môže zabudnúť svoje dieťa v aute, a to vplyvom stresu a rutiny každodenného života. 

Hoci sú aj dnes ľudia neustále upozorňovaní na to, aby počas horúcich dní nenechávali v aute svoje deti či domácich miláčikov, takéto nešťastia sa, bohužiaľ, stávajú vo svete relatívne často. Aj Nvotovej film má byť pripomienkou toho, že napriek moralizovaniu sa môže takáto chyba stať hocikomu a hocikde.

Pohľad do mysle otca

Režisérka, ktorá má konte filmy ako Mečiar, Špina či Svetlonoc, pracovala na tomto ťaživom príbehu dlhých päť rokov a spolu s poľským kameramanom Adamom Suzinom chcela divákov vtiahnuť do mysle otca prostredníctvom dlhých, intenzívnych záberov. Vo filme ich je celkovo desať, pričom každý z nich trvá niekoľko minút. Podobnú vizuálnu techniku má pritom aj oskarový film Soulov Syn či nedávna netflixová senzácia Adolescent.

O strih sa postaral Nikodem Chabior a hudbu skomponoval slovenský multiinštrumentalista Jonatan Pastirčák. Na scenári sa spolu s Nvotovou podieľal aj spisovateľ Dušan Budzak, ktorý opísal tragédiu z Nitry aj vo svojej knihe Môj život s Jojom (2018). Budzak bol totiž blízkym priateľom Jozefa, ktorý nechtiac zabudol v aute svoju 2-ročnú dcéru Kristínku.

Film zaznamenal v Benátkach veľký úspech

Zaradenie slovenskej snímky na Medzinárodný filmový festival v Benátkach je mimoriadnym úspechom. Na sociálnych sieťach sa už objavili fotografie zachytávajúce dojatých hercov a režisérku na červenom koberci a ozvala sa aj samotná Nvotová. Včerajšia premiéra Otca pre 1500 ľudí v Benátkach bola naozaj čarovná. Som šťastná, že film sa divákov naozaj dotkol, napísala k videu z festivalu. Úžasná bola aj reakcia publika, keď tvorcov po zhliadnutí filmu odmenili dlhým potleskom postojačky. 


Pochvalné sú aj slová kritikov. Portál Cineuropa hovorí o pútavej a pulzujúcej dráme a vyzdvihuje jeho „neuveriteľnú empatiu“. Tereza Nvotová podľa nich dokázala spracovať extrémne ťažkú tému spôsobom, ktorý je napínavý, pričom zachováva hlbokú empatiu k postavám a ich príbehu. Kritici ocenili aj presvedčivý výkon Milana Ondríka. „Ondríkov výkon dodáva filmu úroveň, akú málokedy vidno,“ píše americký Overly Honest Review. „Ondrík je výnimočný v role muža, ktorého zničil jeho neúmyselný čin. Cítime jeho bolesť,“ dodáva The Contending.

Nvotová zas podľa Overly Honest Review   dokazuje, že je „filmárkou, ktorá vyniká v najťažších témach a v najtemnejších kútoch nachádza nie senzácie, ale ľudskosť.“ Dielo taktiež označili za „odvážne“ a „nezabudnuteľné“.

Snímka Otec príde do našich kín už 11. septembra. Okrem Milana Ondríka a Dominiky Morávkovej v ňom uvidíte aj ďalšie známe tváre ako Annu Geislerovú, Martinu Sľúkovú, Petra Ondrejičku či Petra Bebjaka. Zatiaľ si pozrite aspoň trailer:


Minútky zo Slovenska