FOTO: Krajská knižnica v Nitre oslávila 100 rokov od svojho založenia


FOTO: Krajská knižnica v Nitre oslávila 100 rokov od svojho založenia
Galéria: 20 fotiek
Foto: Facebook/ Mesto Nitra (Magdaléna Záňová)

Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre ponúka múdrosť, krásu a vzdelanie už okrúhlych 100 rokov. Slávnosť na počesť tohto významného výročia sa konala v koncertnej sále Župného domu v piatok 20. októbra 2023.

Ceremónie sa zúčastnil aj nitriansky primátor Marek Hattas, podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky Gábor Grendel, podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Tibor Csenger a mnohí ďalší hostia.

Primátor Hattas v príhovore poďakoval bývalým aj súčasným zamestnancom tejto významnej inštitúcie. „Už sto rokov ponúka znalosti sveta vtlačené do stránok kníh všetkým tým, ktorí stoja o sebarozvoj, vzdelávanie, túžia po informáciách a chcú posúvať vlastné hranice kultúrneho rozvoja,“ zhodnotil prínos krajskej knižnice. 

Tá za ten čas vystriedala mnoho adries i názvov, už niekoľko rokov však nesie meno nitrianskeho biskupa a titulárneho arcibiskupa Karola Kmeťka. Na podujatí preto nechýbal príhovor súčasného biskupa Viliama Judáka, ktorý osobu arcibiskupa v krátkosti predstavil. Riaditeľka knižnice Ingrid Meňky zas zúčastneným vysvetlila jej históriu a načrtla aj víziu do budúcnosti. 

Keďže krajská knižnica je mentorom činnosti knižníc v priľahlých okresoch, na slávnosti boli niektoré z nich ocenené za svoju činnosť.  Cenu získala aj Mestská knižnica vo Vrábľoch, Knižnica Močenok, Obecná knižnica Topoľčianky, Obecná knižnica Tesárske Mlyňany a Obecná knižnica Golianovo

Ďalšie ocenenie si odniesla spisovateľka Eva Hrašková za knihu Všetko, čo (ne)chcem, ktorú si zvolili čitatelia v rámci nultého ročníka súťaže o naj knihu okresov Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce. S príhovorom vystúpila aj riaditeľka Odboru múzeí, galérií a knižníc Ministerstva kultúry SR Beatrix Ordódy a vedúca Oddelenia metodiky, bibliografie, koordinácie a fondov krajskej knižnice Mária Beláňová. 

Ceremónie sa zúčastnili aj zástupcovia partnerskej knižnice zo Zielonej Góry v Poľsku. O hudobný doprovod sa postarali žiaci Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského. Celé podujatie moderoval Tibor Ujlacký. 
Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu