Vianočné trhy 2023 v Nitre začnú v iný termín než obvykle. Mesto avizuje aj tri mimoriadne novinky


Foto: Vianočné trhy 2023 v Nitre začnú v iný termín než obvykle. Mesto avizuje aj tri mimoriadne novinky Foto: archívne/Nitrak.sk

Vianoce sú bližšie, než by ste čakali a v Nitre sú už prípravy v plnom prúde. Stromček je na svojom mieste a onedlho k nemu na Svätoplukovom námestí pribudne aj vianočné mestečko. Prinášame vám prvé informácie k trhom a zistili sme tiež, aké novinky chystá mesto.

Neskôr ako minulý rok

Vianočné trhy sa tento rok nezačnú v novembri, ako to bolo v posledných rokoch zvykom, ale až 1. decembra„Decembrové otvorenie Vianočného mestečka sme zvolili aj preto, že celý koncept Vianočného mestečka ladíme ako symbolické otváranie okienok na adventnom kalendári, ktoré skončí 24. decembrom,“ vysvetlil hovorca mesta Tomáš Holúbek. 

Mestečko oficiálne otvoria až dva dni po jeho spustení, teda v nedeľu 3. decembra o 17:00 hod. Do Nitry zavíta Mikuláš, pripravený bude bohatý program a nakoniec slávnostne rozsvietia vianočný stromček.

Trhy by mali fungovať až do Silvestra, rozhodujúci však bude záujem predajcov a, samozrejme, návštevníkov. 

Stánky budú rozmiestnené inak

Na námestí nájdete 30 mestských stánkov – osem s občerstvením, osem nápojových a 13 s pestrou ponukou darčekových a vianočných predmetov, dekorácií či trvanlivého pečiva. 

Jeden zo stánkov bude charitatívny. V ňom sa do Vianoc vystrieda 10 rozličných združení, napríklad Homo nitriensis, Lions Club Nitra alebo OZ Pomoc pre Miška. Domčeky s vianočným tovarom budú otvorené od 10:00 do 20:00 hod. a stánky s občerstvením a nápojmi od 10:00 až do 22:00 hod.


Foto: archívne/Nitrak.sk

Zmení sa tiež rozloženie stánkov. „Potravinové stánky sa budú striedať s remeselníkmi. Stánky budú rozmiestnené viac-menej v kruhu, potiahnu sa ale aj oboma stranami smerom k pódiu pri bývalej pošte,“ prezradil Holúbek. 

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Tri mimoriadne novinky 

Poháre

  • Vianoce v Nitre budú tento rok ekologickejšie, ako kedykoľvek predtým. Mesto nakúpilo 20-tisíc zálohovaných pohárov za 17 800 eur. Nápoje sa budú predávať už len v nich – zabudnite teda na jednorazové poháre, ktoré len plnili koše a povaľovali sa po okolí. Nezľaknite sa ani vyššej ceny za nápoj. Zaplatíte síce o dve eurá viac, no po vrátení pohárika ich dostanete späť. Ak však budete chcieť, môžete si ich nechať na pamiatku. Výhodu je, že sú zo špeciálneho polykarbonátového materiálu, ktorý sa nerozbije ani v prípade, že vám pohárik padne na zem.

Bezlepkové a bezlaktózové dobroty

  • Počas týchto vianočných trhov si prídu na svoje i celiatici a ľudia s laktózovou intoleranciou. Každý stánok s predajom jedla totiž bude musieť ponúkať aj bezlepkové a bezlaktózové jedlá a pochutiny.

Nové svetelné ozdoby

  • Keďže mestskí poslanci schválili mierne navýšenie rozpočtu na Vianočné mestečko, na pešej zóne pribudne aj niekoľko nových svetelných prvkov. Svetelné číslice znázorňujúce končiaci rok 2023 a nastupujúci rok 2024 budú na námestí i v tomto roku, hviezdna obloha však nie. Poškodila sa a musela byť vyradená. 

Prečítajte si viac:


  • Trenčín
  • |
  • 07 december 2023, 12:34
Upozornenie na uzávierku ulice v Trenčíne