Problém s holubmi sa Topoľčany snažia vyriešiť po svojom. Na pomoc si zavolajú sokoly


Foto: Problém s holubmi sa Topoľčany snažia vyriešiť po svojom. Na pomoc si zavolajú sokoly Foto: pixabay.com

Tak ako mnohé iné mestá, aj Topoľčany majú dlhodobý problém s premnoženým holubom domácim. Tento typický mestský vták spôsobuje svojou hojnou prítomnosťou značné problémy na verejných priestranstvách. Svojim trusom znečisťuje budovy, námestia či cintoríny, pričom zanedbateľne nie je ani riziko prenosu chorôb. 

Topoľčianska samospráva sa rozhodla dlhodobý problém s okrídlenými obyvateľmi riešiť trochu originálnym, no vraj humánnejším a prirodzenejším spôsobom. Podľa vzoru mnohých iných miest vrátane Prahy si mesto na pomoc zavolá sokoliarov, ktorí majú s pomocou dravých vtákov holuby plašiť. 

Od jari bude preto v Topoľčanoch v blízkosti Starého cintorína inštalovaná voliéra pre sokola sťahovavého, ktorý je prirodzeným predátorom pre holuby aj škorce,“ priblížilo mesto v príspevku na sociálnej sieti. Predpokladá sa, že sokolia hliadka odstraší vtáky mimo mesta, čím sa zabráni ich ďalšiemu nekontrolovanému množeniu. Na výsledky tohto opatrenia si však musíme počkať do ďalšieho príchodu teplejších dní. 


Prečítajte si viac: