FOTO: V Topoľčanoch zrekonštruovali kalváriu, pracuje sa aj na obnove starobylých sôch


FOTO: V Topoľčanoch zrekonštruovali kalváriu, pracuje sa aj na obnove starobylých sôch
Galéria: 11 fotiek
Foto: Facebook/Mesto Topoľčany

Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na topoľčianskej kalvárii prešla dôkladnou rekonštrukciou. Ide o jeden z projektov, ktoré sa v uplynulom roku úspešne uchádzali o príspevok z participatívneho rozpočtu. Malebné prostredie kaplnky aj s priľahlou studičkou tak získalo novú a dôstojnejšiu podobu. 

Podľa informácií, ktoré zverejnila samospráva Topoľčian v príspevku na sociálnej sieti, sa celkové náklady na rekonštrukciu vyšplhali na 7-tisíc eur. Mesto z toho prispelo sumou 5-tisíc eur. Pracovné aktivity v lokalite však pokračujú aj naďalej – momentálne sa opravuje interiér. 

Medzitým v meste prebieha aj dôkladná obnova ďalších dvoch sakrálnych pamiatok. Ide o dve starobylé kamenné sochy, ktoré boli donedávna umiestnené pri lávke nad Chocinou. Ich opravu iniciovala Farnosť Panny Márie Nanebovzatej v Topoľčanoch, pričom mesto na ňu prispelo sumou 2-tisíc eur. 

Jedna zo sôch zobrazuje svätého Jána Nepomuckého, druhá predstavuje súsošie piety, čiže Máriu s Ježišom. Reštaurátori prišli pri ich odbornej renovácii na niekoľko zaujímavých skutočností. Socha svätého Jána Nepomuckého je podľa zistených informácii čiastočnou replikou – z pôvodnej sochy mala byť v minulosti odstránená hlava a hodená do rieky.

Obidve sakrálne objekty by mali byť kompletne zreštaurované na prelome novembra a decembra. Následne budú vrátené späť na ich pôvodné stanovisko. 
Prečítajte si viac: