Petíciu za záchranu Kreatívneho centra v Nitre podpísalo už 1500 ľudí, mnohomiliónovému projektu hrozí zánik


Foto: Petíciu za záchranu Kreatívneho centra v Nitre podpísalo už 1500 ľudí, mnohomiliónovému projektu hrozí zánik Foto: instagram/kcnitra

Medzi Nitrančanmi sa šíri petícia týkajúca sa projektu kreatívneho centra, ktorý je doposiaľ najväčší svojho druhu na Slovensku. Mesto naň získalo nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 15 miliónov eur a prípravy na jeho spustenie sú tesne pred dokončením. Napriek tomu hrozí, že celý projekt zanikne, pričom mesto bude musieť uhradiť doterajšie náklady zo svojho rozpočtu.

Výzva, ktorá upozorňuje na kroky Mestského zastupiteľstva v Nitre, mala v čase písania tohto článku vyše 1500 podpisov. Podľa autorov petície mestskí poslanci ohrozujú dokončenie centra a dokonca riskujú jeho úplný zánik. „Takému scenáru sa však stále možno vyhnúť,“ píše sa v texte výzvy.

V rámci ambiciózneho projektu bolo zrekonštruovaných päť budov - kultové Kino Palace a jedinečné historické objekty v areáli Kasární pod Zoborom. Po spustení do prevádzky budú k dispozícii začínajúcim remeselníkom, mladým kapelám, výtvarníkom, divadelníkom, no aj rôznym kultúrnym pracovníkom, akými sú technici, zvukári či osvetľovači, ako aj profesionálnym architektom, dizajnérom, filmárom a fotografom. Okrem toho bude Kultúrne centrum Nitra slúžiť širokej verejnosti so záujmom o rozvoj kultúry a kreatívneho priemyslu. Čo sa vlastne stalo?

Mesto Nitra doposiaľ uhradilo 6 miliónov z celkovej výšky nákladov na nové kultúrne centrum, pričom Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky už časť týchto prostriedkov refinancovala. Do konca roka 2023 je potrebné zaplatiť zvyšných 9 miliónov, pričom ministerstvo ich vráti niekedy v prvej polovici 2024.

Nitrianska samospráva si na tento účel potrebuje vziať úver. Ten mali na poslednom rokovaní 27. novembra schváliť mestskí poslanci, na zasadnutí zastupiteľstva však tesnou väčšinou neodsúhlasili program rokovania. V prípade neprijatia úveru teraz hrozí nesplnenie grantových podmienok, čo môže vyústiť do stavu, kedy bude musieť mesto zaplatiť z vlastného rozpočtu viac než 15 miliónov eur, z ktorých 95 percent mala pôvodne zaplatiť Európska únia. 

Podľa signatárov výzvy je dôvodom to, že časť mestských poslancov dlhodobo zbrojí proti vznikajúcemu centru a považuje ho za zle riadený a zbytočný projekt určený pre úzku skupinu ľudí. „Opak je však pravdou, o čom svedčí už viac ako tisíc spokojných účastníkov zapojených do aktivít Kreatívneho centra, ale aj príklady prínosov kultúrnych a kreatívnych centier z iných slovenských a európskych miest, kde už dlhodobo podobné projekty fungujú,“ tvrdia autori petície. 

Preto mestských poslancov vyzývajú, aby vo verejnom záujem podnikli kroky, ktoré ukončia túto patovú situáciu. Ide predovšetkým o schválenie preklenovacieho úveru, a následne vyčlenenie peňazí na chod Kreatívneho centra tak, aby boli splnené podmienky dotácie. 


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu