Ocenenie Nemocnica roka 2023: Nemocnica v Nitre pohorela, menšie zdravotnícke strediská v kraji sa zas zlepšujú


Foto: Ocenenie Nemocnica roka 2023: Nemocnica v Nitre pohorela, menšie zdravotnícke strediská v kraji sa zas zlepšujú Foto: unsplash.com

Výsledky deviateho ročníka hodnotenia Nemocnica roka 2023 sú známe. Najlepšie sa v celoslovenskom meradle umiestnila Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku a Nemocnica AGEL Košice - Šaca. Kandidátov z Nitrianskeho kraja nájdeme medzi najvyššími priečkami len s ťažkosťami. 

Ocenenie udeľuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy. V hodnotení zohľadňuje ukazovatele, ako kvalita zdravotnej starostlivosti, skúsenosti lekárov, náročnosť diagnóz, spokojnosť pacientov a úroveň hospodárenia a transparentnosti, pričom aktuálny deviaty ročník porovnával dáta z rokov 2019 až 2022. Výkonnosť všetkých slovenských nemocníc v tomto období negatívne ovplyvnila pandémia koronavírusu. 

Ceny sa udeľovali v dvoch kategóriách, pričom prvá zahŕňa veľké univerzitné a fakultné nemocnice, druhá zas malé a stredne veľké nemocnice. Fakultná nemocnica Nitra obsadila deviatu priečku z jedenástich s podpriemerným celkovým ziskom bodov. Inštitút to v komentári zhodnotil najmä prekvapivou stratou 1,3 milióna eur v hospodárení.

Len o priečku vyššie sa umiestnila Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky, ktorej sa tesne podarilo získať priemerný počet bodov. Inštitút však v tomto prípade konkrétne dôvody nešpecifikoval.V kategórii menších nemocníc získala veľmi lichotivé hodnotenie nemocnica v Topoľčanoch. Z 33 hodnotených sa s nadpriemerným počtom bodov vyšplhala na skvelé štvrté miesto, čo je doposiaľ jej najlepšie umiestnenie. Zároveň ide o najvyššie umiestnené zdravotnícke zariadenie siete Penta Hospitals. Inštitút ocenil najmä kontinuálne zlepšovanie úrovne zdravotnej starostlivosti v topoľčianskej nemocnici počas posledných štyroch rokov.

Na dvanástom mieste skončila Nemocnica AGEL Levice. Komisia v komentári ocenila jej dlhú cestu z posledných priečok rebríčka, za zásadný považuje vplyv súkromného investora. Ten už ale nespasil Nemocnicu AGEL v Komárne, ktorá sa síce umiestnila len o stupienok nižšie, oproti poslednému hodnoteniu však zaznamenala obrovský pokles o 5,5 bodu a na trináste miesto klesla z piateho.  

Zdá sa, že pomaličky je už možné, až na pár výnimiek, sledovať v rebríčku prirodzený posun jednotlivých nemocníc súvisiaci aj s prioritizáciou ich postavenia v sieti zo strany ich zriaďovateľov, ktorá je ovplyvnená aj predpokladaným zaradením nemocníc do rôznych úrovní v rámci optimalizácie siete nemocníc,“ skonštatoval inštitút na záver hodnotenia. 

Riaditeľ inštitútu INEKO Dušan Zachar verí, že zostavovanie tohto rebríčka pomáha motivovať zdravotnícke zariadenia k neustálemu zlepšovaniu, a zároveň pomáha pacientom robiť pri výbere zdravotnej starostlivosti slobodné a informované rozhodnutia. Kompletné výsledky pre rok 2023 nájdete TU

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu