Príde Nitra o 15,5 milióna eur? Mestskí poslanci ani neotvorili rokovanie, primátor hovorí o hanbe a politickom boji


Foto: Príde Nitra o 15,5 milióna eur? Mestskí poslanci ani neotvorili rokovanie, primátor hovorí o hanbe a politickom boji Foto: Facebook/Marek Hattas

Nitre hrozí, že príde o eurofondy vo výške až 15,5 milióna eur. Získala ich v súťaži viacerých slovenských miest za účelom financovania nového Kreatívneho centra. Poslanci mestského zastupiteľstva však na druhom mimoriadnom zasadnutí v pondelok 11. decembra 2023 ani len neschválili program rokovania. Primátor Marek Hattas hovorí o obrovskej hanbe a nešťastí, ktoré ovplyvní kultúru a celkový vývoj Nitry na dlhú dobu.

Bez otvorenia schôdze nemohli poslanci prerokovať preklenovací úver vo výške 9 miliónov eur, ktorý si mesto musí zobrať do konca roka, ak nechce o sľubované dotácie prísť. Tieto peniaze sa do mestskej kasy vrátia, ale až v polovici roka 2024. Vedenie doposiaľ uhradilo 6 milión, časť z nich už bola refinancovaná z eurofondov. Neprijatie úveru a prípadné nevyplatenie už vzniknutých pohľadávok ohrozí celý projekt a Nitra bude musieť v plnej miere zaplatiť 15,5 milióna eur, ktoré by inak z 95 % hradila Európska únia.

Kvôli hroziacej strate eurofondov vznikla začiatkom decembra aj petícia, zatiaľ ju podpísalo okolo 3-tisíc ľudí. Jej autori vinia z ohrozenia mestského rozpočtu niektorých mestských poslancov, ktorí majú dohodu blokovať a projekt Kreatívneho centra celkovo spochybňujú. Primátor Hattas sa okrem toho domnieva, že za rozhodnutím projekt nepodporiť je aj osobná pomsta neúspešných kandidátov na primátora, ktorí manipulujú aj ďalších poslancov. 

Toto už nie je opozičná práca, ani politický boj. Toto je ohrozenie rozvoja nášho mesta. Ide o sekeru vo výške 15,5 milióna eur. Ide o žaloby a exekúcie, ktoré dopadnú na Nitru. Ide o pošramotený imidž nášho mesta na dlhé roky a nevýslovnú hanbu,“ zhodnotil primátor neschválenie programu mimoriadnej schôdze v príspevku na sociálnej sieti. Poslanci na rokovaní v pondelok 11. decembra tesne neschválili ani program schôdze. 

Poslanec mestského zastupiteľstva Peter Oremus naopak zo súčasnej situácie viní primátora. „Tri roky je tento projekt na stole, toto je čisto vaša zodpovednosť, kde ste nás dostali,“ odkázal Hattasovi. Igor Kršiak, taktiež člen mestského zastupiteľstva a neúspešný kandidát na primátora v posledných komunálnych voľbách, v súvislosti s touto patovou situáciou rovnako kritizuje súčasnú radnicu. Nitra je podľa jeho slov na hranici finančného kolapsu a nutnosť požičať si 14 miliónov eur je výsledkom pochybení pri nastavení eurofondových projektov.

Po tom, čo poslanci ani neotvorili schôdzu, vystúpila s emotívnym predslovom riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová. Zúčastneným vyčítala, že odmietli 15 miliónov, ktoré dostali od Európskej únie zadarmo. Mesto tak bude musieť vrátiť doteraz získané peniaze, kvôli čomu sa nezrealizuje množstvo potrebných investícií. „Mladí ľudia budú chodiť po krčmách, spíjať sa a páchať samovraždy,“ prorokovala riaditeľka. 

Poslanci môžu stále zvrátiť túto patovú situáciu a preklenovací úver schváliť. Ďalšie stretnutie mestského zastupiteľstva sa má konať vo štvrtok 14. decembra. Na to, aby mesto o 15,5 milióna neprišlo, sa musí pôžička schváliť najneskôr do konca roka. 

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu