FOTO: Hasiči v Nitre zasahovali kvôli obálke s neznámou bielou látkou. Našťastie, šlo len o cvičenie


FOTO: Hasiči v Nitre zasahovali kvôli obálke s neznámou bielou látkou. Našťastie, šlo len o cvičenie
Galéria: 5 fotiek
Foto: Facebook/Hasičský a záchranný zbor

Príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre sa spolu s členmi hasičského útvaru závodu Jaguár Land Rover Nitra zúčastnili v piatok 8. decembra 2023 taktického cvičenia. Zisťovali, či sú pripravení na zásah v prípade, že dostanú oznámenie o doručení obálky s neznámou bielou látkou. 

Bežné listové zásielky s obsahom neznámeho prášku spôsobujú na poštách, ale aj v iných inštitúciach pravidelne paniku. Zo sveta sú známe napríklad antraxové útoky z roku 2001 v USA, pri ktorých zahynuli desiatky ľudí, na Slovensku zas v roku 2016 obvinili muža, ktorý na rôzne súdy rozposielal obálky s rádioaktívnym ameríciom. Skutok bol posudzovaný ako terorizmus a odosielateľ nebezpečných zásielok dostal doživotie.

V rámci nácviku reakcie v podobnej situácii si hasiči preskúšali postup pri dekontaminácii osôb, ktoré prišli do kontaktu s obálkou, v ktorej sa neznáma látka nachádzala, aj so zapojením viacerých záchranných zložiek. Trénovali tiež zriadenie a činnosť riadiaceho štábu. Celú dobu dbali na používanie ochranných pracovných prostriedkov a dodržiavanie opatrení pri manipulácii s neznámou a potenciálne nebezpečnou látkou. 

Taktického cvičenia sa zúčastnilo spolu 14 hasičov – 9 nitrianskych a 5 závodných, počas simulácie nasadili aj 4 zásahové vozidlá. Príslušníci nitrianskych hasičských útvarov sú tak perfektne pripravení chrániť obyvateľov aj v prípade takejto krízovej situácie. 
Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu