• 8. mar 2026 o 16:15 / aktualizované 09.03. o 08:40

Na Podzoborí vzniklo unikátne múzeum plné originálnych exponátov, je bez vstupného aj bez otváracích hodín

Foto: Na Podzoborí vzniklo unikátne múzeum plné originálnych exponátov, je bez vstupného aj bez otváracích hodín
Foto: Facebook/STVR

Dvere nemajú otvorené podľa tabuliek s presnými hodinami. Nemajú ani pokladňu so vstupným. Stačí zavolať, dohodnúť si termín a privítajú vás prakticky kedykoľvek, od pondelka do nedele. Aj takto funguje Múzeum Podzoboria, unikátne súkromné múzeum, ktoré už niekoľko rokov približuje návštevníkom prírodu, históriu a tradičnú kultúru regiónu.

Za jeho vznikom stojí rodák z Dolných Obdokoviec Alexander Fehér a jeho manželka Iveta Fehér Pindešová. Myšlienka založiť múzeum sa nezrodila ako dlhodobo plánovaný projekt. Impulzom bolo ich spoločné životné jubileum, pri ktorom chceli priateľom predstaviť svoje zbierky – národopisné artefakty, kroje, prírodniny a historické predmety. Z pôvodne malej výstavy sa postupne vyvinul trvalý koncept. Súkromná iniciatíva sa časom premenila na občianske združenie a dnes ide o registrované múzejné zariadenie, prvé svojho druhu v regióne.


Múzeum otvorilo svoje brány začiatkom augusta 2017. Sídli v časti budovy bývalej strednej školy a funguje ako nezávislá inštitúcia bez priamej finančnej podpory štátu, nadácií či Európskej únie. Expozície predstavujú vybrané exponáty zo súkromnej zbierky manželov, ktorí sa dlhé roky venujú ich systematickému zhromažďovaniu. Mnohé predmety objavili sami, získali ich darom alebo vydražili na burzách a aukciách. Časť zbierky pochádza aj od darcov a priaznivcov múzea.

Tematicky sa expozícia zameriava na Podzoborie, no presahuje aj do širšieho územia Nitry a Tekova. Návštevníci tu nájdu prírodovedné exponáty, historické artefakty aj predmety dokumentujúce tradičnú kultúru regiónu. Zakladatelia dlhodobo zdôrazňujú snahu zachovať nielen samotné predmety, ale aj príbehy, ktoré sa s nimi spájajú.

V múzeu to žije

Jednou z pozoruhodností je rozsiahla zbierka tehál – aktuálne ich evidujú 316 druhov. Sú sústredené v takzvanom teguláriu, teda špecializovanej zbierke tehál. Pochádzajú najmä z búracích prác a nesú rôzne značky či symboly, ktoré odkazujú na pôvodného majiteľa objektu alebo výrobcu, informuje STVR. Práve takýto detail dokresľuje historický kontext regiónu.

Expozíciou je už samotný vstup do múzea, ktorý je vykladaný starými tehlami. Vystavené predmety nie sú kópie, ale originály. Medzi vzácnejšie exponáty patria chránené rastliny z Kolíňanského vrchu, miestne minerály, skameneliny či zbierka topografických malieb Nitry – takzvané veduty. Na všetky chránené exempláre majú zakladatelia príslušné povolenia.


Múzeum sa neobmedzuje len na statické prehliadky. Organizuje tematické návštevy, zapája sa do podujatí ako Noc múzeí, pripravuje programy pre deti, venuje sa dokumentačnej činnosti o regióne a vydáva publikácie. Do budúcnosti plánuje sprístupniť vlastnú knižnicu regionálnej literatúry s približne 1 200 zväzkami z oblasti prírodných vied, histórie, národopisu a umenia. V príprave je aj galéria významných umelcov regiónu a bádateľňa pre záujemcov o hlbšie štúdium Podzoboria.