- 11. apríl 2026 o 12:30 / aktualizované 12.04. o 18:20
VIDEO: Zomrel kňaz a protikomunistický bojovník Šebastián Košút (†84), posledné roky žil v Dolnom Ohaji
Veriaci na Slovensku smútia. V piatok 10. apríla vo veku 84 rokov zomrel Don Šebastián Košút, kňaz Varšavskej diecézy a bývalý sekretár biskupa Mons. Pavla Hnilicu. Od 60. rokov minulého storočia spolupracoval s prenasledovanou cirkvou v Československu a zároveň sa zapájal do poľského antikomunistického disentu v organizácii Ruch.
Ako na sociálnom médiu informovalo Biskupstvo Nitra, bol aj dlhoročný farár v Morano Equo v Taliansku. Zosnulý duchovný sa v roku 2014 vrátil na Slovensku, pričom žil v Dome seniorov v obci Dolný Ohaj v okrese Nové Zámky.
Narodil v 16. decembra v obci Čierna Hora, ktorá sa nachádza na Spiši. V rokoch 1939 až 1945 patrila Slovensku, no po skončení 2. svetovej vojny bola anektovaná Poľskom. Nachádza sa pri južnej časti poľskej hranice so Slovenskom, približne 21 kilometrov od Ždiaru.
Počas svojho života bola kaplánom v poľskej Varšave, kde vystriedal tri farnosti. Jeho činnosť v Piastove ukončil zásah štátnej moci, pretože v priestoroch fary boli aktivity protikomunistickej organizácie Ruch. Počas tajnej akcie v júni 1969 uväznili v Poľsku vyše tisíc ľudí. Polícia mu zhabala aj korešpondenciu, o čom informuje Ústav pamäti národa.
„V tom čase písal veľa listov do Nemecka, Francúzska ale hlavne do Ríma. Vo väzení bol rok. Aj jeho brat bol odsúdený. Šebastián bol v rozsudku nazvaný ako Organizátor celoeurópskeho hnutia proti komunizmu, najmä kvôli jeho kontaktom so slovenskými biskupmi Jozefom Tomkom a Pavlom Hnilicom, Dominikom Kaľatom, ktorí boli v emigrácii,“ dodal ústav.
Prezident Poľskej republiky Bronislaw Komorowski mu 14. decembra 2013 v Ríme odovzdal vysoké štátne vyznamenanie Dôstojníckeho kríža Rádu obrodenia Poľska za jeho mimoriadny prínos k demokratickým zmenám v Poľsku. O niekoľko rokov neskôr dostal ocenenie za jeho protikomunistickú činnosť aj z rúk slovenského prezidenta Andreja Kisku.
Smutná správa zasiahla aj veriacich, ktorí mu prajú pokojný odpočinok a pozostalej rodine vyjadrujú úprimnú sústrasť. „Pane, prijmi ho k Sebe do večnej slávy a ukáž mu svetlo Svojej tváre! Amen,“ uviedla smútiaci veriaca Mária.
„Pohrebná sv. omša s rozlúčkou bude vo Farskom kostole sv. Imricha Dolnom Ohaji – 15. apríla 2026 (streda) o 14.00 hod. Nech odpočíva v pokoji,“ uzavrelo Biskupstvo Nitra.
Minútky zo Slovenska
- 21:45 Dvojicu medveďov spozorovali len pár metrov od cyklotrasy. Z Liptova prichádza ďalšie varovanie
- 21:45 Zomrel uznávaný zubár Rudolf Kotula, ktorý roky pôsobil v Banskej Bystrici, ovplyvnil generácie lekárov
- 21:45 Víkend v Trenčianskom kraji ponúkne pestrý kultúrny program, od veľkých šou až po divadelnú poctu televíznej legende
- 21:45 PREHĽAD: Posledný aprílový víkend je pred nami! V Prešovskom kraji je pripravený pestrý program, vyberiete si?
- 21:45 Poštárka opísala svoj bežný pracovný deň, pravda o žltých lístkoch vo vašej schránke vás možno prekvapí
- 21:45 Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 21:45 PREHĽAD: Víkendové dni sú za dverami, čo ponúka Košický kraj? Tešiť sa môžete na poriadne nadupané podujatia
- 21:00 VIDEO: Novorodenecké dvojičky zo Spišskej roztopia vaše srdce, braček spoznal svoju sestričku v prvej sekunde
- 21:00 Prešovčania zneužívajú parkovacie preukazy ŤZP svojich blízkych. Takýmto vodičom hrozí vysoká pokuta
- 21:00 Kam cez víkend v Bratislave a okolí? Program vám vyplnia veľkolepé Dni mesta, SlavCon, párty a špeciálne výstavy
- 20:38 Budú vlaky zo Žiliny do Rajca premávať častejšie? Projekt dispečerizácie trate sľubuje veľké zmeny
- 20:36 Cyklistické preteky obmedzia cez víkend dopravu v okolí Trenčína a Bánoviec, autobusy budú jazdiť v upravenom režime
- 20:35 Neviete kam cez víkend? Banskobystrický kraj ožije Vínšpacírkou, Lesníckymi dňami aj Novohradským expresom
- 20:35 Manželka Igora Matoviča už nevlastní historický dom v centre Trnavy, pamiatku na Kapitulskej kúpil sused
- 20:30 FOTO: Prešov ocenil výnimočných učiteľov. Mesto vyzdvihlo 21 pedagógov, ktorí menia budúcnosť