FOTO: V Beladiciach predávajú očarujúci barokový kaštieľ z 18. storočia, s cenou išli nadol


FOTO: V Beladiciach predávajú očarujúci barokový kaštieľ z 18. storočia, s cenou išli nadol
Galéria: 4 fotky
Foto: Facebook/Zabudnuté kaštiele, zámky, hrady (Jakub Boko)

Barokový kaštieľ v Beladiciach pri Nitre je na predaj. Ak ste niekedy chceli žiť v honosnom sídle, teraz máte tú možnosť. Ako nový majiteľ nezískate len budovu kaštieľa o rozlohe 1667 metrov štvorcových, ale aj prístavbu, mauzóleum s rodinnou kryptou a priľahlý park. Ponuku zverejnil portál zameraný na predaj nehnuteľností.

Šľachtické sídlo pomaly chátra

Historická dvojpodlažná stavba pochádza z konca 18. storočia a nachádza sa medzi Beladicami a Veľkými Chrášťanmi (okres Zlaté Moravce), zhruba 20 kilometrov od Nitry. Nehnuteľnosť bola až do roku 1945 šľachtickým sídlom rodiny Szentiványiovej. Neskôr z nej bolo školské zariadenie a od roku 2002 tu sídlilo diagnostické centrum pre deti a mládež.

Unikátny kaštieľ, ktorý je zároveň kultúrnou pamiatkou, je v súčasnosti čiastočne zrekonštruovaný. Hoci prešiel viacerými opravami, nový majiteľ musí počítať s tým, že do obnovy tejto unikátnej usadlosti bude potrebné investovať ešte mnoho peňazí.


„Myslím si, že by si určite zaslúžil zažiariť v plnej kráse a nie sa pomaly rozpadať,“ napísal na sociálnej sieti jeden z jeho obdivovateľov. Pripojila sa aj Marianna z Beladíc: „Veľká škoda a nevyužitý ´poklad´. Len donekonečna to odolávať nebude a bude to čím ďalej, tým viacej chátrať,“ smutne skonštatovala.

S cenou išli nižšie 

Celková plocha pozemku je 31 686 metrov štvorcových a na predaj ho ponúkajú za 1 450 000 eur. Ešte pred dvomi rokmi sa však predával za oveľa vyššiu sumu, a to za 2,5 milióna eur.

Viac informácií o nehnuteľnosti a jej stave prezrádza inzerent na portáli. Samozrejmosťou sú aj fotografie, na ktorých možno vidieť zachovalý a veľmi zaujímavý interiér, ktorý priam dýcha históriou.
Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu