Rozhľadní je v Nitrianskom kraji neúrekom. Možno ste však nevedeli, že tu nájdete aj úplne neobvyklé vyhliadkové veže. Niektoré sa svojím vzhľadom odlišujú priam výrazne, a dokonca majú aj iný účel.
Prinášame vám päť tipov na netradičné a unikátne rozhľadne, z ktorých je úžasný výhľad na okolitú krajinu. Ak budete mať šťastie na pekné počasie, dovidíte z nich až za hranice k našim susedom.
Prvá rozhľadňa má deväť metrov a nachádza sa medzi obcami Žitavce a Veľká Maňa. Hoci na prvý pohľad ide o úplne klasickú drevenú stavbu, zaujímavé je jej umiestnenie. Postavená bola v roku 2019 na okraji očarujúcej prírodnej rezervácie Žitavský luh, ktorá je domovom pre takmer 200 druhov vtáctva. Z 9-metrovej veže, ktorá slúži aj ako pozorovateľňa, tak uvidíte priamo do srdca tohto chráneného vtáčieho územia.
Prístup k nej je hneď z hlavnej cesty. Bola by však škoda, kebyže nevyužijete aj náučný chodník, ktorý vedia dookola prírodnej rezervácie, známej tiež ako Gedrianske lúky. Chodník má 3,6 kilometra a prechádzka vám potrvá zhruba hodinu a pol.
Jedinečný komplex mokradí a lúk však patrí do 4. stupňa ochrany. Je preto dôležité, aby ste sa držali len na riadne vyznačenom chodníku.
Na vrchu Marhát pribudla 17-metrová turistická rozhľadňa v roku 2008. Je prístupná z viacerých obcí – Hubina, Vozokany, Bojná, Lipovník, ale najlepšia cesta je z Nitrianskej Blatnice, odkiaľ vedie riadne vyznačený náučný chodník i cyklotrasa.
Hoci nejde o technicky náročnú túru, rátajte s tým, že bude treba šliapať do kopca a výstup vám zaberie nejaký čas. Výhľad z rozhľadne je však naozaj impozantný - uvidíte Tribeč, Považský Inovec, Vtáčnik, Biele Karpaty a viaceré mestá. Na vrchole Marhátu taktiež stojí 10 metrov vysoký železný kríž s nápisom „Bože, ochraňuj turistov“.
Odporúčame vám, aby ste cestou k rozhľadni navštívili aj unikátnu Rotundu sv. Juraja, ktorá sa zachovala ešte z čias veľkomoravského obdobia. Ide teda o jednu z najstarších stavieb u nás, a dokonca o najstaršiu rotundu na Slovensku i v celej strednej Európe.
Neďaleko Levíc sa na travertínovom vrchu Vápnik vypína pamätník Šiklóš, ktorý je zároveň i rozhľadňou. Rozhľadňa-pamätník tu stojí od roku 1961 a predstavuje symbol štábnej pozorovateľne 2. ukrajinského frontu a jeho veliteľa, maršala Rodiona J. Malinovského. Má preto úplne atypický vzhľad a nepodobá sa ani na jednu zo spomenutých rozhľadní.
Základným stavebným materiálom je betón, má deväť metrov a 41 schodov, ktoré vás dovedú až na vyhliadkovú plošinu. Uvidíte odtiaľ Levice aj so svojou dominantou – Levickým hradom, ale i okolité pohoria ako Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy, Tribeč a Novohradské vrchy v Maďarsku. Pri pamätníku tiež nájdete prístrešok s lavičkami a ohniská.
Od mája do októbra býva v prevádzke aj vyhliadková veža na levickej Kalvárii. V týchto mesiacoch je otvorená každú nedeľu, počas štátnych sviatkov a voľných dní, vždy od 14:00 do 16:00 hod. Podmienkou je však dobré počasie. V prípade dažďa, búrok a silného vetra veža nie je prístupná.
Pôvodne na tomto mieste stála nefunkčná telekomunikačná veža. Občianske združenie Patrimonium servandi ju však v roku 2013 upravilo na rozhľadňu. Na jej vrchole sa týči 7-metrový železný kríž, ktorý je dominantou mesta Levice.
Vyhliadková plošina sa nachádza vo výške 12 metrov a môžete z nej uvidieť vrchy Sitno, Zobor, Pohronský Inovec a časť Štiavnických vrchov. Za dobrej viditeľnosti dokonca dovidíte až do Maďarska. Vstupné je dobrovoľné a poslúži na údržbu a prevádzku veže.
Za poslednou netradičnou rozhľadňou musíte ísť trochu ďalej, takmer až k našim južným susedom. V obci Kravany nad Dunajom vznikol v roku 2013 rekreačný park, ktorého súčasťou je aj 17-metrová veža, zhotovená z ocele a dreva. Svojím vzhľadom trochu pripomína Šikmú vežu v Pise a aby ste sa dostali na jej vrchol, musíte zdolať 90 schodov.
Hoci ide o jednu z najnižšie položených rozhľadní na Slovensku (108 m n. m.), výhľad z nej je priam očarujúci. Keďže stojí v blízkosti dunajskej hrádze, uvidíte z nej trblietavú hladinu Dunaja, okolité obce a tiež kopce na maďarskej strane - Vyšehradské a Pilišské vrchy.