Známy sirup proti kašľu sťahujú z predaja. Pri chrípke a prechladnutí ho možno používate aj vy


Foto: Známy sirup proti kašľu sťahujú z predaja. Pri chrípke a prechladnutí ho možno používate aj vy Foto: pexels.com

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku, ktorý ľudia používajú pri chrípke a prechladnutí. Ide o perorálny roztok pre deti a dospelých ACC 20 mg/ml.

Liek sťahujú z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. „Dôvodom stiahnutia predmetných šarží lieku je nedostatok v kvalite – potenciálna prítomnosť častíc v lieku z tesniaceho uzáveru,“ spresnil ŠÚKL. Ako ďalej informoval, sťahovanie predmetného lieku sa vzťahuje na šaržu MP3216 s exspiráciou do júla 2025 a na šaržu NB2001 s exspiráciou do septembra 2025.


Liek proti kašľu obsahuje liečivo acetylcysteín, ktorý skvapalňuje hlien v dýchacích cestách a uľahčuje jeho vykašliavanie. Používa sa pri ochoreniach dýchacích ciest, pri ktorých sa tvorí hustý viskózny hlien. Má tiež antioxidačný účinok, čím zabezpečuje ochranu buniek pred škodlivými voľnými radikálmi. Takto chráni napríklad bunky v pľúcnom tkanive pred poškodením.

Na trhu sú dostupné iné lieky s obsahom acetylcysteínu, prípadne iné mukolytiká aj v liekových formách vhodných pre deti. O vhodnej liečbe je potrebné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom, dodali zo ŠÚKL.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu