Nitrianska knižnica má stovky nových čitateľov, počas Týždňa slovenských knižníc ich prilákali zaujímavé akcie


Foto: Nitrianska knižnica má stovky nových čitateľov, počas Týždňa slovenských knižníc ich prilákali zaujímavé akcie
Galéria: 9 fotiek
Foto: Facebook/Krajská knižnica Karola Kmeťka Nitra

Týždeň slovenských knižníc vyšiel tento rok na týždeň, kedy majú školáci jarné prázdniny. Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre preto vymyslela množstvo aktivít a podujatí, ktoré prilákali stálych aj nových návštevníkov.

Zaregistrovať sa prišlo až 720 nových čitateľov, čo je o 503 viac ako vlani. Ďalších 770 používateľov si prišlo registráciu predĺžiť. Počas tohto týždňa platil aj generálny upomienkový pardon, čo potešilo najmä tých, ktorí zabudli vrátiť knihy včas.

Pripravených bolo viacero podujatí

Knižnica zároveň dokázala, že ich priestory nie sú len „odkladacím“ miestom pre knihy a literatúru, ale aj príjemným prostredím, kde sa môžu stretávať komunity a robiť rôzne zmysluplné aktivity. 

Týždeň slovenských knižníc odštartoval aktivitou Na jeden deň knihovníkom, kde si návštevníci mohli vyskúšať knihovnícku prácu. Tvorivé dielne Krása čipky - krása slova zas priniesli ukážky ručných prác z Klubu paličkovanej čipky Nitra a prednes poézie. 

Nasledovala beseda Josefa Zbranka o knihe 1000 veselých blahoželaní k meninám, ktorú hudobne sprevádzala jeho kapela Domovina. Podujatie moderoval známy nevidiaci moderátor Michal Herceg. 


Nezabudli ani na program pre deti

Nitrianska knižnica nezabudla ani na deti a pripravila pre ne bohatý program. „Okrem Vševedkovej knižnej cesty, ktorú si mohli malí návštevníci vyskúšať počas celého marca, sme opäť zorganizovali obľúbené podujatie Večer s Dobšinským. Deťom z divadelného predstavenia Ženský vtip a úspešného zvládnutia úloh na jednotlivých stanovištiach zostanú nielen veselé spomienky, ale aj výrobky z našej 3D tlačiarne inšpirované Dobšinského rozprávkami,“ uviedla knižnica na stránke Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Ďalší program ich čakal v pobočke na Klokočine, kde si mohli pozrieť bábkové predstavenia Výhovorka býva horká či O vznešenej zaľúbenej ježibabe. Vytvoriť si mohli i vlastnú netradičnú zvonkohru a precvičili si tak sluch, zrak aj hmat. 

Obdarovaní boli aj darcovia krvi

Týždeň slovenských knižníc zakončil jubilejný 5. ročník Knižničnej kvapky krvi, ktorú knižnica zorganizovala spolu s Národnou transfúznou službou. Darovanie krvi vyšlo na Medzinárodný deň žien, a tak si darkyne odniesli domov okrem skvelého pocitu aj živý kvet. Všetkých záujemcov o darovanie krvi knižnica odmenila i ročnou registráciou zdarma. 

Popri burze kníh a časopisov sa konal aj swap oblečenia a doplnkov, ktorý nitrianska knižnica pre veľký záujem predĺžila o ďalší týždeň. V hre je aj jeho letná verzia, takže sa máte na čo tešiť. 
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu