Známa spisovateľka zavítala do novozámockej knižnice, študentom priblížila život Mengeleho dievčaťa


Známa spisovateľka priblížila študentom život Mengeleho dievčaťa

Foto: Známa spisovateľka zavítala do novozámockej knižnice, študentom priblížila život Mengeleho dievčaťa Foto: koláž/Nitriansky samosprávny kraj/Múzeum holokaustu v Seredi

V Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch prebehla koncom marca beseda so známou spisovateľkou, novinárkou a režisérkou Veronikou Tóthovou Homolovou. Tá študentom z novozámockého gymnázia priblížila príbeh Violy Stern Fisherovej, ktorá prežila štyri koncentračné tábor a pokusy doktora Mengeleho. Nakoniec nacistom utiekla a o jej životnom príbehu sa verejnosť dozvedela práve vďaka knihe od Veroniky Tóthovej Homolovej s názvom Mengeleho dievča. 

Prežila a zvíťazila aj nad doktorom Mengele

Viola sa narodila v roku 1922 v Lučenci ako Rózsa Ibolya Stern. Jej rodina prišla o všetko, okrem majetku aj o to najcennejšie - o život. Prežila len Viola, ktorú si po príchode do Osvienčimu vybral za pokusného králika obávaný Anjel smrti - doktor Mengele.

Jeho hrôzostrašné pokusy však, ako jedna z mála, prežila. Neskôr sa dostala do ďalších troch koncentračných táborov a prežila aj tie. Dokonca sa jej počas pochodu smrti podarilo ujsť. Neskôr vďaka nej chytili aj brutálnu dozorkyňu z Birkenau.


Po vojne si zobrala za manžela Juraja Fischera, ktorý bol veliteľom tanku v spojeneckej armáde a zúčastnil sa aj vylodenia v Normandii. V roku 2004 mu udelili najvyššie francúzske ocenenie – Rytier Čestnej Légie. Mali spolu dve deti. Viola Stern Fisherová sa dožila 94 rokov a zomrela dňa 25. mája 2017. 

Aby sa na nich nezabudlo

Veronika Tóthová Homolová, ako rodáčka z Lučenca, zaznamenala jej svedectvo pre ďalšie generácie v knihe Mengeleho dievča. Ako novinárka získala niekoľko ocenení a v roku 2018 sa stala spisovateľkou roka vďaka jej ďalšej knihe Mama milovala Gabčíka. Natočila aj dva celovečerné dokumenty, 15-dielny dokumentárny seriál Neumlčaní a vyše 70 reportáži, pričom hlavným motívom boli osudy ľudí, ktorí prežili koncentračné tábory alebo komunistické prenasledovanie. 

„Tieto príbehy 20. storočia, hlavne z obdobia neslobody či už nacistickej alebo komunistickej, nám ukazujú na konkrétnych príbehoch ľudí, ktoré si vieme predstaviť, že by sa stali nám, aké dôležité je o tú slobodu neprísť,“ vysvetlila Veronika Tóthová Homolová v knižnici. Dôvodom, prečo sa venuje týmto témam jej i to, že neskôr už nebude mať kto rozprávať príbehy týchto odvážnych a osudom skúšaných ľudí a je dôležité, aby sa na nich nezabudlo.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj